Mimo tragedii polskiej gospodarce nic nie grozi
Zdaniem ekspertów ekonomicznych tragedia w Smoleńsku oraz śmierć prezesa NBP nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa finansowego kraju. Zapewniają o tym także - w rozesłanych w sobotę komunikatach prasowych - instytucje finansowe.
NBP podał komunikat w którym zapewnia, że mimo tragicznej śmierci jego prezesa, bank centralny funkcjonuje bez zmian.
"Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego" - czytamy w informacji NBP.
Podstaw do niepokoju nie widzi też Komisja Nadzoru Finansowego. "W związku z tragedią pod Smoleńskiem, w ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, nie zachodzi ryzyko zakłóceń na polskim rynku finansowym" - napisano w wydanym w sobotę komunikacie.
W uspokajającym tonie wypowiadają się także eksperci i analitycy.
- Nie ma potrzeby niezwłocznego powoływania nowego prezesa NBP, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa finansowego kraju - powiedział mecenas Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.
W opinii mecenasa Jerzego Bańki ze Związku Banków Polskich jest jeszcze za wcześnie by spekulować, kiedy zostanie powołany nowy prezes NBP. Jego zdaniem jednak nie trzeba robić tego natychmiast.
- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe kraju i wykonywanie konstytucyjnych funkcji przez prezesa Narodowego Banku Polskiego w osobie prezesa Wiesiołka, to żadnego zagrożenia nie ma. Nie ma więc potrzeby podejmowania decyzji nagłych - powiedział.
- Nie można wykluczyć, że wobec tego, co się stało, spekulanci będą próbowali zarabiać na złotym - powiedział natomiast prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.
Arendarski jest jednak "dobrej myśli", ponieważ - jak mówił - realną władzę sprawuje rząd, a jego skład się znacząco nie zmienił; jest też osoba pełniąca obowiązki NBP, która ma wszystkie potrzebne kompetencje, by móc interweniować.
Ekspert Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski uważa, że nie ma podstaw "do jakiegoś dłuższego albo intensywniejszego ataku spekulacyjnego na złotego". Zauważył, że zmiany personalne na ogół wywołują wahania kursu polskiej waluty, ale szybko wraca on do stanu sprzed nominacji.
Według niego przekazanie obowiązków prezesa NBP jego zastępcy powinno na razie wystarczająco zabezpieczyć polski rynek.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zginął w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jego obowiązki objął pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek. Będzie je pełnił do czasu wybrania nowego prezesa banku centralnego przez Sejm na wniosek prezydenta. Rada Polityki Pieniężnej, której Skrzypek był przewodniczącym, ma wybrać przewodniczącego obrad podczas poniedziałkowego posiedzenia.