Trwa ładowanie...

Minister finansów Portugalii podał się do dymisji

Portugalski minister finansów Vitor Gaspar, autor drastycznych oszczędności wprowadzanych przez rząd w zamian za zagraniczną pożyczkę w wys. 78 mld euro, podał się do dymisji - podała w poniedziałek na stronie internetowej kancelaria prezydenta Anibala Silvy.

Share
Minister finansów Portugalii podał się do dymisjiŹródło: Jupiterimages
d3h4wsl

Zastąpi go na tym stanowisku minister skarbu Maria Luis de Albuquerque.

Minister finansów wyjaśnił w pisemnej rezygnacji, że porażka w radzeniu sobie z deficytem budżetowym i długiem publicznym podkopała jego wiarygodność. Zwrócił również uwagę, że spada poparcie dla jego programu oszczędnościowego; w marcu setki tysięcy ludzi protestowało w Portugalii przeciwko surowej polityce zaciskania pasa.

To minister Gaspar był w dużej mierze obarczany przez Portugalczyków winą właśnie za drastyczne oszczędności. Wciąż jednak jego dymisja jest zaskoczeniem, chociaż co jakiś czas był on krytykowany przez swego partnera z centroprawicowej koalicji - zauważa agencja Reutera.

d3h4wsl

Tymczasem międzynarodowi kredytodawcy zachwalali politykę Gaspara za trzymanie w ryzach portugalskich finansów.

Istnieją jednak obawy, że polityka cięć budżetowych ma niebezpieczne skutki uboczne, dusi bowiem wzrost gospodarczy. Kraj wkracza w trzeci rok recesji, bezrobocie wynosi obecnie 17,5 proc., a w roku przyszłym ma wzrosnąć do 18,5 proc. Portugalska gospodarka skurczyła się w 2012 r. o 3,2 proc. W miarę zaś jak spowalnia wzrost, maleją dochody państwa. Ponadto rosnące bezrobocie naraża budżet na większe wydatki na zasiłki dla bezrobotnych.

Polityka zaciskania pasa wymuszona została w zawartym w maju 2011 r. przez Portugalię porozumieniu kredytowym z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, na podstawie którego Lizbona otrzymała 78 mld euro pożyczki.

Dymisja następuje tuż przed kolejnym przeglądem programu pomocowego przez jej kredytodawców, który ma się rozpocząć 15 lipca. (PAP)

d3h4wsl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4wsl