Trwa ładowanie...

Monety kolekcjonerskie NBP. "Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016"

We wtorek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową srebrną i złotą monetę.

Share
Monety kolekcjonerskie NBP. "Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016"Fot: NBP
d1sf3ks

Srebrna dziesięciozłotówka i złota dwustuzłotówka to najnowsze monety wypuszczane przez NBP w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro. Za najcenniejszy okaz trzeba zapłacić 15-krotnie więcej niż wynosi nominał.

We wtorek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną i złotą monetę okolicznościową upamiętniającą historyczne występy polskiej reprezentacji na letnich olimpiadach.

"Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016" jest kolejną już monetą upamiętniającą występ polskich sportowców. W 2014 roku NBP wyemitował srebrną i złotą monetę "Polska Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014". Przy tej okazji wprowadzona do obiegu została również moneta o nominale 2 zł.

d1sf3ks

Monety znajdą się w sprzedaży od 26 lipca. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 115 zł, a złotej dwustuzłotówki 3100 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 30 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych - dostępnych w sklepie internetowym oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Na awersie monety złotej umieszczony został układ gwiazd widniejący na fladze Brazylii - organizatora igrzysk w tym roku, a na rewersie Polski Symbol Olimpijski - postać kolarza górskiego podczas wyścigu oraz nawiązania do brazylijskiej fauny i flory.

Awers monety srebrnej przedstawia zarys toru, na którym obraca się zawodnik rzucający młotem oraz układ gwiazd, zaprezentowany już na monecie złotej. Na rewersie widoczny jest wizerunek zawodniczki rzucającej młotem, Polski Symbol Olimpijski oraz odwołania do brazylijskiej przyrody.

Projektantem monet "Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016" jest Robert Kotowicz.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym.

d1sf3ks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sf3ks
d1sf3ks