Moody's przewiduje problemy finansowe Soczi po Olimpiadzie

Soczi i Region Krasnodarski skorzystały na inwestycjach związanych z igrzyskami olimpijskimi, ale po nich mogą mieć problemy finansowe - uważa agencja Moody's. Jej zdaniem olimpiada nie da rosyjskiej gospodarce pozytywnego impulsu.

Moody's przewiduje problemy finansowe Soczi po Olimpiadzie
Źródło zdjęć: © PAP | EPA/BARBARA WALTON

W specjalnym raporcie dotyczącym długoterminowych skutków zimowych igrzysk olimpijskich w Rosji, Moody's pisze, że wcale nie jest przesądzone, że organizacja imprezy będzie miała pozytywny wpływ na rosyjskie firmy. Podkreśla, że jest mało prawdopodobne, że w 2014 r. wystąpi pozytywny impuls makroekonomiczny w rosyjskiej gospodarce.

Moody's zwraca uwagę, że w trakcie samej olimpiady niektóre sektory jak np. spożywczy, logistyczny mogą odnotować wzrost, ale w większości branż skutki organizacji igrzysk będą jednorazowe.

Analitycy agencji wskazali, że Soczi i Kraj Krasnodarski skorzystały wprawdzie z rządowych funduszy pompowanych w region, ale po olimpiadzie będą musiały utrzymać ogromnie kosztowną sportową infrastrukturą.

Niepewne jest też - sądzą analitycy agencji - czy inwestycje wpłyną na zwiększenie dochodów z turystyki. Moody's zwrócił uwagę, że negatywne informacje związane z organizacją zmagań sportowców w Rosji i reputacją tego kraju ograniczą korzyści.

Agencja Reutera wskazuje, że prezydent Rosji Władimir Putin zaryzykował swój osobisty i polityczny prestiż, by Rosja mogła zorganizować igrzyska. Przeznaczył też ogromne sumy, by czarnomorski, dawno wyblakły kurort przynosił znaczne dochody z turystyki, ciągnąc za sobą cały region.

Moody's uważa, że igrzyska nie będą miały wpływu na wiarygodność kredytową Rosji, mimo że spodziewa się presji fiskalnej na Soczi i Kraj Krasnodarski już po olimpiadzie. Jego analitycy oceniają, że rosyjskie banki państwowe, które zainwestowały w Soczi lub były kredytodawcami na potrzeby rozbudowy tamtejszej infrastruktury, mogą obserwować negatywny wpływ na ich rating kredytowy.

Zdaniem ekonomistów, praktycznie jedynymi gospodarczymi beneficjentami igrzysk będą wielkie korporacje międzynarodowe i sponsorzy olimpiady, tacy jak Procter & Gamble, czy General Electric.

Reuters zauważa, że raport jest niekorzystny dla Putina, który chciał przy okazji olimpiady pokazać Rosję jako skuteczne, nowoczesne państwo. Przy niesłabnących krytykach związanych z prawami człowieka w Rosji sukces ekonomiczny byłby rekompensatą za złą prasę w okresie w czasie poprzedzającym imprezę.

Na potrzeby igrzysk zbudowano Stadion Olimpijski, pałac lodowy dla zawodników łyżwiarstwa figurowego i short tracku, dużą i małą arenę lodową dla hokeistów, stadion łyżwiarstwa szybkiego, halę do curlingu, a także ośrodek dla zawodów biathlonowych i w biegach narciarskich, dwie skocznie narciarskie, ośrodek dla alpejczyków, tor saneczkowo-bobslejowy i park snowboardowy. Według obserwatorów przygotowanie igrzysk kosztowało nawet 50 mld dolarów.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał rządowi przedstawienie planu wykorzystania obiektów wybudowanych na olimpiadę po zakończeniu zmagań sportowych. Część z nich ma być pełnić funkcję centrów handlowych i konferencyjnych.

Źródło artykułu:PAP
rosjaolimpiadarating

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)