Trwa ładowanie...
d27cor5

MRiRW ws. konferencji nt. produktów regionalnych (komunikat)

...

d27cor5
d27cor5

09.04. Warszawa - MRiRW informuje:

Znaczenie polityki jakości i ochrona produktów regionalnych to temat dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz włoską fundację Qualivita.

Konferencję otworzyli wspólnie; minister Marek Sawicki oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim i jednocześnie prezes Fundacji Qualivita Paolo de Castro.

"Obaj podkreślamy, że Wspólna Polityka Rolna jest potrzebna i ważna. Jest wprawdzie obciążona wieloma, zbędnymi procedurami biurokratycznymi. Zgadzamy się, że trzeba dokonać nowych podziałów pieniędzy, w sposób bardziej sprawiedliwy i odejść od historycznych zasad ich podziału" - powiedział minister Marek Sawicki.

d27cor5

Przewodniczący Komisji Paolo de Castro podkreślił, że "chcemy utrzymać silną Wspólną Politykę Rolną, z dotacjami. Polityka ta ma przynosić korzyści 500 milionom obywateli Unii Europejskiej". Zaznaczył także, iż należy się spodziewać w nowej polityce rolnej, że produkty tradycyjne i regionalne, będą odgrywały dużą rolę.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do zaprezentowania idei rejestracji i ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz osiągnięć Polski w tym zakresie.

"Ochrona produktów regionalnych to ochrona tradycji, ale także polityka dużej innowacyjności i wysokiej jakości. My nie robimy sieci skansenów. My tworzymy produkcyjne systemy jakościowe. Zabiegamy o to, aby jeden wysokiej, tradycyjnej jakości produkt był wytwarzany w danym regionie przez wielu producentów, którzy będą przestrzegać dawnych receptur i sposobów produkcji. To także ochrona i rozwój gospodarstw, które inwestują w rozwój jakości. To sposób tworzenia turystycznych ścieżek smaków" - powiedział przewodniczący Paolo de Castro.

"U producentów tych widać nie tylko fachowość, ale pasję i miłość do tego, co robią. Bardzo często produkty te ożywiają region, ubogacają jego kulturę i folklor. Trzeba jednak pamiętać, że ich produkcja ma również wymiar ekonomiczny. To pieniądze pozyskiwane z ich sprzedaży. Tradycyjne formy produkcji są trudniejsze, naturalne i pracochłonne, dlatego ceny ich muszą być także wyższe." - podkreślił minister Marek Sawicki.

d27cor5

Przedstawione zostały także działania Fundacji Qualivita w rozpowszechnianiu informacji o znaczeniu systemu Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności oraz o produktach w nim uczestniczących.

"W produkcji żywności mamy dwa modele: amerykański i europejski - regionalny, Qualivita promuje model europejski" - powiedział Mauro Rosati sekretarz generalny fundacji Qualivita przedstawiając film zestawiający oba sposoby.

Włosi zaprezentowali Atlas Produktów Regionalnych i Tradycyjnych Qualigeo oraz portal internetowy www.qualigeo.it. Zarówno Atlas jak i portal są zbiorami informacji o produktach zarejestrowanych przez Komisję Europejską i obejmują także produkty polskie.

d27cor5

Obecnie na forum Unii Europejskiej toczy się dyskusja o przyszłym kształcie polityki jakości żywności zapoczątkowana opublikowaniem Zielonej księgi w sprawie polityki jakości produktów w październiku 2008 r. Wszystkie inicjatywy mające na celu wzmocnienie systemów jakości żywności i produktów w nich uczestniczących oraz przyczyniające się do wzmocnienia wiarygodności tych systemów w oczach producentów i konsumentów zasługują na uwagę. Należy zadbać przede wszystkim o sprawne funkcjonowanie systemu i o skuteczne informowanie o systemie i jego promocję wśród konsumentów i producentów.

Propozycje nowych rozwiązań legislacyjnych Komisja Europejska przedstawi pod koniec 2010 r.

"Polska aktywnie uczestniczy w tej dyskusji i nadal będzie zabierać głos, który powinien być słyszalny w trakcie kształtowania przyszłej polityki jakości. Będziemy wspierać propozycje przedstawione przez przewodniczący Paolo de Castro" - podkreślił minister Marek Sawicki.

d27cor5

Włoskie doświadczenia w zakresie polityki jakości żywności są znacznie bogatsze niż polskie, a tradycja ochrony wyjątkowych produktów we Włoszech sięga 100 lat. Polska od momentu akcesji do UE także aktywnie działa na tym polu. Do kwietnia 2010 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odpowiedzialnego za krajowy etap oceny wniosków wpłynęło 39 wniosków o rejestrację, z czego 34 zostały przekazane do Komisji Europejskiej. Zarejestrowanych jest 15 polskich nazw, 11 kolejnych wniosków o rejestrację przeszło badanie przez Komisję Europejską i zostało opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a 8 zostało przesłanych do Komisji Europejskiej. Należy zaznaczyć, że często wytwarzaniem jednego produktu uczestniczącego w systemie zajmuje się nawet kilkuset producentów.

Dane te potwierdzają, że dobrowolny system ochrony nazw i gwarancji jakości produktów rolno-spożywczych spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez polskich producentów i konsumentów, a uczestnictwo w systemie jest alternatywną szansą rozwoju dla obszarów wiejskich. Należy zauważyć, że uczestnictwo w systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności wymusza na producentach współpracę i skupianie się wokół produktów. Dla państw o rozdrobnionym rolnictwie jest to bardzo cenne i wpływa korzystnie na rozwój rynku.

Także w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 przewidziano dwa działania: "Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności" oraz "Działania informacyjne i promocyjne" skierowane do producentów produktów regionalnych i tradycyjnych. W ramach działania "Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności" rolnicy uczestniczący w systemie mogą uzyskać pomoc przez okres 5 lat, w formie rocznej płatności, której wysokość została ustalona na podstawie kosztów stałych wynikających z uczestnictwa w systemie (maksymalnie 3200 zł/rok na gospodarstwo).

d27cor5

Natomiast w ramach działania "Działania informacyjne i promocyjne" wspierane są grupy producentów realizujących projekty z zakresu informacji i promocji produktów rolnych i środków spożywczych wyprodukowanych w ramach powyższych systemów jakości żywności. Beneficjenci mogą uzyskać refundację wynoszącą 70% kosztów kwalifikowanych, faktycznie poniesionych na realizację działań promocyjnych.

W dzisiejszej konferencji uczestniczyli dziennikarze zajmujący się tematyką rolnictwa, przedstawiciele grup producentów produktów zarejestrowanych i ubiegających się o rejestrację, przedstawiciele jednostek certyfikujących działających w sektorze produktów regionalnych i tradycyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w tym sektorze oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d27cor5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27cor5