Trwa ładowanie...

MRR: umowa o pracę warunkiem otrzymania dodatków

Żeby otrzymać 3,3 tys. brutto tzw. dodatku
relokacyjnego oraz maksymalnie 4 tys. brutto dodatku
motywacyjnego, trzeba mieć umowę o pracę z nowym pracodawcą na co
najmniej 3 miesiące - poinformował dyrektor Paweł Chorąży z
resortu rozwoju.

MRR: umowa o pracę warunkiem otrzymania dodatkówŹródło: Jupiterimages
d1gkxs0
d1gkxs0

_ Nie może to być ani umowa-zlecenie, ani umowa o dzieło _ - dodał.

Dodatek relokacyjny w wysokości sześciokrotności zasiłku dla bezrobotnych będzie wypłacany osobom zwolnionym z pracy w związku z trudną sytuacją przedsiębiorstwa, które podjęły nową pracę co najmniej 50 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Z kolei dodatek motywacyjny ma być wypłacany pracownikom restrukturyzujących się przedsiębiorstw, którzy zdecydują się podjąć pracę gdzie indziej za niższe wynagrodzenie. Będzie to kwota równa trzykrotności różnicy pomiędzy starą a nową, niższą pensją, jednak nie więcej niż 4 tys. brutto.

Jednak dodatki nie będą miały charakteru bezpośredniej pomocy. Żeby zwolniony pracownik mógł ją otrzymać, będzie musiał być objęty programem unijnym realizowanym albo przez samego przedsiębiorcę, albo przez tzw. operatora.

d1gkxs0

_ Może to być współpracująca z przedsiębiorcą agencja oferująca doradztwo i pośrednictwo pracy, organizacja pozarządowa albo samorząd lub powiatowy urząd pracy _ - wymienił Chorąży. Może to też być organizacja, która realizuje program wsparcia zwalnianych pracowników w danym regionie, a nie tylko na potrzeby jednej firmy.

Chorąży pytany, kiedy pierwsze dodatki będą mogły być wypłacone, odparł: "w przypadku już realizowanych programów skierowanych do bezrobotnych - będą one mogły uzupełnić swą ofertę od połowy czerwca. W przypadku nowych programów - od września".

Proponowane przez MRR dodatki są odpowiedzią na kryzys, dlatego będą mogły z nich korzystać tylko osoby zwolnione z przyczyn zakładu pracy, nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty przystąpienia do programu.

Informacje o realizowanych programach unijnych w tym zakresie, w danym regionie, zainteresowani będą mogli otrzymać w urzędach marszałkowskich i wojewódzkich urzędach pracy.

d1gkxs0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkxs0