Trwa ładowanie...
d1yi4qu
d1yi4qu

Murapol nie wyklucza wznowienia oferty publicznej w tym roku

19.06. Warszawa (PAP) - Murapol nie wyklucza wznowienia oferty publicznej akcji w tym roku, spółka może również wyemitować obligacje na kwotę do 40 mln zł . Firma prowadzi ponadto...
Share
d1yi4qu

19.06. Warszawa (PAP) - Murapol nie wyklucza wznowienia oferty publicznej akcji w tym roku, spółka może również wyemitować obligacje na kwotę do 40 mln zł . Firma prowadzi ponadto rozmowy z zagranicznym podmiotem branżowym, który jest zainteresowany mniejszościowym pakietem akcji Murapolu - poinformował na konferencji prezes Michał Sapota.

"W tej chwili jesteśmy po większości planowanych spotkań z inwestorami, widzimy duże zainteresowanie i pozytywne reakcje na naszą spółkę. Spotkania mają na celu zebranie grupy inwestorów, którzy byliby zainteresowani udziałem w emisji obligacji, w ramach której myślę, że moglibyśmy zebrać do 40 mln zł oraz zbadaniem zainteresowania pod kątem wznowienia oferty publicznej akcji, które nie jest wykluczone w tym roku" - powiedział prezes Sapota.

Dodał, że Murapol rozmawia obecnie z zagranicznym podmiotem z branży deweloperskiej, który jest zainteresowany zakupem mniejszościowego pakietu akcji spółki.

d1yi4qu

"Toczą się rozmowy z inwestorem zagranicznym, który mógłby objąć mniejszościowy pakiet, myślę, że do 15 proc. naszych akcji. Jest to podmiot europejski zainteresowany tym, żeby Murapol wyszedł poza Polskę" - powiedział prezes.

"Na razie trudno jest ocenić z jakim skutkiem mogą zakończyć się te rozmowy" - dodał.

Spółka chce również, by w perspektywie kilku lat finansowanie działalności odbywało się częściowo poprzez zależny fundusz, który jest właścicielem udziałów w poszczególnych projektach deweloperskich spółki.

Murapol rozgląda się za akwizycjami, jest zainteresowany mniejszymi firmami deweloperskimi.

d1yi4qu

"Przyglądamy się mniejszym, zdrowym podmiotom, które mają własne portfele inwestycji. Ewentualna transakcja będzie przeprowadzana bez angażowania środków, poprzez wymianę akcji" - powiedział Sapota.

W tym półroczu spółka spodziewa się sprzedać ponad 500 mieszkań. Po pierwszym kwartale sprzedaż wyniosła 255 lokali, a wartość umów osiągnęła 55 mln zł. Przedsprzedaż w pierwszym kwartale osiągnęła 193 mieszkań i była o 17 proc. wyższa w ujęciu rocznym.

"Nasza sprzedaż wygląda obecnie dobrze, niemniej jednak widzimy to samo o czym mówią trendy rynkowe, czyli spadek wielkości i wartości średniego sprzedanego mieszkania. Mimo to w poszczególnych kwartałach uzyskujemy 20-30 proc. wzrosty sprzedaży w ujęciu rocznym" - powiedział prezes.

Zdaniem Sapoty sprzedaż mieszkań na całym rynku polskim ma się obecnie dobrze, a trudności ze znalezieniem nabywcy mają głównie mieszkania oddane w 2012 roku, budowane na relatywnie drogich działkach, przy wykorzystaniu drogich materiałów.

d1yi4qu

"Ta część oferty jest niedopasowana do obecnych cen i wymagań klientów" - ocenił prezes.

Dodał, że spółka nie widzi wpływu wygaszenia programu "Rodzina na swoim", nie spodziewa się też wzrostu popytu w związku z uruchomieniem nowego, rządowego programu wsparcia, który ma ruszyć w przyszłym roku.

Murapol to deweloper mieszkaniowy, który prowadzi działalność na rynkach: warszawskim, krakowskim, poznańskim, wrocławskim, trójmiejskim oraz na terenie województwa śląskiego.

Spółka chce być docelowo obecna w kolejnych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, takich jak Rzeszów, Lublin, Toruń i Bydgoszcz oraz planuje dalszą ekspansję na terenie aglomeracji warszawskiej i na terenie miast, na których jest już obecna.

W 2012 roku Murapol wypracował 35,2 mln zł zysku netto, 40,4 mln zł zysku operacyjnego oraz 170,9 mln zł przychodów. W 2011 roku przychody Murapolu wyniosły 108,4 mln zł, a zysk netto 26,1 mln zł.

Murapol w ubiegłym roku kilkukrotnie przekładał termin planowanej oferty publicznej i debiutu na GPW. W maju 2013 roku upłynął termin ważności prospektu emisyjnego spółki. (PAP)

kuc/ ana/

d1yi4qu

Podziel się opinią

Share
d1yi4qu
d1yi4qu