Trwa ładowanie...
d19jbk0

Na koniec IX MF sfinansował 92 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych - Marczak, MF

30.09. Warszawa (PAP) - Na koniec września resort finansów sfinansował 92 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Do końca roku do wykupu pozostają papiery skarbowe o wartości 5,4...

Share
d19jbk0

30.09. Warszawa (PAP) - Na koniec września resort finansów sfinansował 92 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Do końca roku do wykupu pozostają papiery skarbowe o wartości 5,4 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego MF. Dodał, że resort posiada obecnie na rachunkach złotowych i walutowych środki o wartości ok. 44 mld zł.

"Dostosowaliśmy podaż obligacji do zmiennej i niepewnej sytuacji rynkowej, zachowując jednocześnie możliwość elastycznego reagowania na tą sytuację. Zawiesiliśmy podaż obligacji długoterminowych do czasu większej stabilizacji na rynkach światowych" - powiedział w piątek Marczak.

"We wrześniu oddłużyliśmy się w papierach skarbowych na prawie 11 mld zł, wykorzystując część rezerwy płynnościowej. Na koniec września mamy sfinansowane 92 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a na rachunkach złotowych i walutowych posiadamy środki o wartości ok. 44 mld zł. Do końca roku do wykupu pozostają papiery skarbowe o wartości już tylko 5,4 mld zł. Poziom rezerwy umożliwia w dalszym ciągu wstrzymywać sprzedaż bonów skarbowych. Dzięki braku emisji tych papierów w II półroczu br. potrzeby pożyczkowe brutto w przyszłym roku są o ponad 10 mld zł niższe od szacowanych wcześniej" - dodał.

Marczak poinformował także, że w październiku MF planuje emisję nowego benchmarku 5-letniego, który rozliczany będzie w dniu płatności odsetek od październikowych serii obligacji w wysokości 7,3 mld zł.

d19jbk0

Dyrektor departamentu długu publicznego MF dodał, że w sierpniu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 6,5 mld zł (w tym obligacji o 7,1 mld zł) osiągając kolejny rekordowy poziom 157,5 mld zł (w tym obligacji 154,3 mld zł).

"Od początku roku wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 29,2 mld zł. We wrześniu na rynku obligacji występowały przepływu kapitału zagranicznego w obie strony, saldo tych przepływów jest obecnie dodatnie" - powiedział.(PAP)

bg/ jba/ dan/

d19jbk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19jbk0
d19jbk0