Trwa ładowanie...

Na Mazowszu może stracić pracę ponad tysiąc nauczycieli

Ponad tysiąc nauczycieli na Mazowszu może od września stracić pracę. Kolejny
tysiąc może mieć obniżony wymiar zatrudnienia. Największe zwolnienia szykują się w Radomiu.

Share
Na Mazowszu może stracić pracę ponad tysiąc nauczycieliŹródło: Thinkstock
d4jo4it

Ponad tysiąc nauczycieli na Mazowszu może od września stracić pracę. Kolejny tysiąc może mieć obniżony wymiar zatrudnienia. Największe zwolnienia szykują się w Radomiu.

Takimi danymi dysponuje mazowiecki okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego spływają zawiadomienia o zamiarze zwolnień nauczycieli. Jak poinformował PAP prezes okręgu Tomasz Korczak, w szkołach na Mazowszu planowana jest także redukcja ponad 470 etatów w administracji i obsłudze. Według niego liczba zwolnień w oświacie może się zmienić. Dokładne dane będą znane w drugiej połowie sierpnia.

Jak poinformowała PAP z-ca rzecznika prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Agnieszka Kłąb, większych zwolnień nauczycieli nie będzie w Warszawie. Według niej, liczba osób, która w tym roku odejdzie z pracy w szkołach, nie odbiega od lat poprzednich. "Są to naturalne ruchy kadrowe, związane z odejściem na emeryturę czy zmianą pracy" - stwierdziła wicerzeczniczka. W stolicy pracuje ok. 22 tys. nauczycieli.

Największe zwolnienia w oświacie szykują się w Radomiu. Jak wynika z danych radomskiego magistratu po wakacjach może w tym mieście stracić pracę 113 nauczycieli placówek oświatowo-wychowawczych, a 238 kolejnych - będzie mieć ograniczony etat. Redukcje dotyczą pedagogów wszystkich typów szkół, przedszkoli oraz Młodzieżowego Domu Kultury. W sumie w Radomiu pracuje 4100 nauczycieli.

d4jo4it

Władze Radomia tłumaczą konieczność redukcji etatów w oświacie niżem demograficznym. Według rzeczniczki prezydenta Radomia Katarzyny Piechoty-Kaim, liczba planowanych do zwolnienia nauczycieli może się jeszcze zmienić. Wszystko - jak zaznaczyła - wyjaśni się w połowie sierpnia, kiedy zakończony zostanie proces rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Rzeczniczka zastrzegła, że dopiero pod koniec wakacji wiadomo będzie, ilu uczniów wybierze szkoły w Radomiu, i ilu będzie potrzebnych nauczycieli konkretnych przedmiotów.

Według prezesa mazowieckiego okręgu ZNP, jest kilka przyczyn wprowadzania zmian organizacyjnych skutkujących redukcją etatów nauczycielskich w szkołach. Są to m.in. demografia, zmiany podstawy programowej w szkolnictwie ponadgminazjalnym oraz polityka oświatowa miasta.

Wydział oświaty Urzędu Miejskiego w Radomiu planuje np. tworzenie mniejszej liczby oddziałów klas pierwszych i zwiększanie liczby uczniów w klasach. Według rzeczniczki prezydenta, np. pierwsze klasy szkoły podstawowej mają od nowego roku szkolnego liczyć 30 uczniów, a czwarte - 34; zwykle w tych klasach uczyło się dwadzieścia parę osób. Według rzeczniczki będzie się to wiązało z łączeniem klas i przenoszeniem uczniów z jednej klasy do drugiej

Z danych mazowieckiego oddziału ZNP wynika, że redukcje etatów w oświacie planowane są też w wielu innych miastach i gminach na Mazowszu, np. w Siedlcach planuje się zwolnienia blisko 60 nauczycieli, w Lipsku - 35, a w Mińsku Mazowieckim - 34.

d4jo4it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo4it
d4jo4it