Trwa ładowanie...

Najniższe renty socjalne poza zasięgiem komorników. Według ZUS prawo chroni je przed egzekucją

Zakład Ubezpieczeń Społecznych blokuje komornikom możliwość zajęcia najniższych rent socjalnych. Jak wyjaśnia rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, renty, których wysokość nie przekracza 750 zł, są objęte prawną ochroną przed egzekucją.

Share
Najniższe renty socjalne poza zasięgiem komorników. Według ZUS prawo chroni je przed egzekucją
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d1y4kjg

Andrusiewicz ogłosił w poniedziałek, że ZUS wystąpił z pomysłem powołania Forum Współpracy. Byłoby to miejsce, gdzie rozstrzygane byłyby spory dotyczące możliwości zajęcia konkretnej renty.

Ideą Zakładu jest wypracowanie w ramach tej instytucji wspólnej interpretacji przepisów. Pierwsze efekty działalności Forum Współpracy mają pojawić się już w styczniu.

Wideo: ZUS pomaga przyszłym emerytom i przedsiębiorcom z problemami finansowymi

W kwestii możliwości zajmowania rent socjalnych istnieje spór pomiędzy ZUS-em a komornikami.

d1y4kjg

Rzecznik ZUS podkreśla, że stanowisko ZUS, które blokuje egzekucje rent socjalnych, popiera nie tylko Ministerstwo Sprawiedliwości, ale także resort rodziny i pracy praz Prokuratoria Generalna.

ZUS stoi na stanowisku, że w przypadku rent socjalnych kwota wolna od potrąceń wynosi 750 zł. Najniższa renta socjalna wynosi 840 zł brutto, ale po potrąceniu składki zdrowotnej i podatku dochodowego na rękę wychodzi 724,40 zł.

Nieco inaczej widzi to samorząd komorniczy, według którego problematyka potrącania środków pieniężnych z zajętej emerytury lub renty "dotyczy odmiennych interpretacji przepisów" dokonywanych przez ZUS oraz przez komorników sądowych i sądy.

Zdaniem komorników, ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakazuje dokonywać potrącenia od kwoty netto, natomiast wysokość potrąceń wylicza się od kwoty brutto. - Dotyczy to jednak tylko sposobu wyliczenia potrącenia - podkreśla Monika Janus, rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej.

d1y4kjg

- Skoro najniższa emerytura wynosi 1000 zł brutto, wolne od zajęcia pozostaje 75 proc. tej kwoty, zatem 750 zł brutto - wyjaśnia w komentarzu dla WP.

Komornicy uważają, że konieczna jest nowelizacja przepisów. - Zarówno Krajowej Radzie Komorniczej, jak i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zależy na usunięciu rozbieżności - podkreśla Monika Janus.

- W związku z powyższym, w celu wypracowania praktyk stosowania prawa, prezes ZUS powołał Forum Współpracy, w którego obradach uczestniczy również Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek. Mamy nadzieję, że jednolita wykładnia zostanie ustalona jak najszybciej - mówi rzeczniczka KRK.

d1y4kjg

Podziel się opinią

Share
d1y4kjg
d1y4kjg