Nie płacą, bo nie mają czym?
Co trzeci ze skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy przedsiębiorców zalegał z wypłatą wynagrodzeń pracownikom.
Przedsiębiorcy tłumaczyli najczęściej, że nie płacili, bo nie mieli czym. W momencie utraty kontraktu tracili płynność, a pożyczkę z banku nie jest już tak łatwo wziąć jak kiedyś. Zdaniem doktora Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową tłumaczenia, że są problemy z płatnościami nie zawsze mają uzasadnienie. Polska gospodarka szybko się rozwija i tego typu problemy mogą być bardzo krótkotrwałe - uważa ekonomista.
Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha twierdzi natomiast, że braki środków w firmach i kłopoty z wypłatą wynagrodzeń wynikają przede wszystkim z nieregulowania zobowiązań przez sektor publiczny. Jego zdaniem, pracodawcy czują się bezkarni, gdyż polski wymiar sprawiedliwości nie działa tak, jak powinien.
Pracownicy miesiącami dochodzą w sądach swoich należności. Niewypłacanie wynagrodzeń jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i podlega karze grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ukarała ponad 650 zakładów mandatami na łączną kwotę blisko miliona złotych. Ponad 220 wniosków o ukaranie trafiło też do sądów, a siedem do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.