Norwegia może ograniczyć wydobycie ropy naftowej
W środę nastroje inwestorów na rynkach towarowych się polepszyły, co odzwierciedlił indeks CRB.
Jego wartość wzrosła wczoraj o ponad jeden procent, docierając do poziomu 221,23 pkt. Podrożały
przede wszystkim surowce energetyczne, a poza tym także niektóre metale i towary rolne.
22.01.2015 | aktual.: 22.01.2015 11:30
W środę nastroje inwestorów na rynkach towarowych się polepszyły, co odzwierciedlił indeks CRB. Jego wartość wzrosła wczoraj o ponad jeden procent, docierając do poziomu 221,23 pkt. Podrożały przede wszystkim surowce energetyczne, a poza tym także niektóre metale i towary rolne.
Norweskie projekty naftowe pod lupą
Wczoraj w górę odbiły notowania ropy naftowej – amerykański surowiec gatunku WTI podrożał w środę o 1,5%. Niemniej jednak, była to jedynie symboliczna korekta – cena ropy wciąż porusza się w okolicach sześcioletnich minimów i obecnie wynosi niecałe 48 USD za baryłkę.
Wczoraj notowania ropy naftowej wzrosły pomimo niesprzyjających informacji dotyczących zapasów tego surowca w USA. Jak podał w swoim cotygodniowym raporcie Amerykański Instytut Paliw (API), zapasy ropy w USA w minionym tygodniu wzrosły aż o 5,7 mln baryłek. Niewielki wpływ tej informacji na cenę ropy wynika jednak m.in. z faktu, że pełne dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych dopiero dzisiaj zaprezentuje amerykański Departament Energii (DoE). Obie te instytucje publikują swoje cotygodniowe raporty dzień później niż zazwyczaj, ze względu na świętowany w USA w poniedziałek Dzień Martina Luthera Kinga.
Wczoraj pojawiły się jednak także ciekawe informacje z Norwegii. Okazuje się bowiem, że kraj ten może być kolejnym po USA państwem zaczynającym ograniczać wydobycie ropy naftowej ze względu na jej obecne niskie ceny. Już teraz niektóre firmy rozważają wycofanie się z niektórych pól naftowych wcześniej niż zakładały, skracając tym samym czas trwania projektów wydobywczych. Jeśli ceny ropy naftowej utrzymają się niskie przed dłuższy czas, to możliwe jest także odłożenie na później planowanych projektów.
Sektor naftowy odpowiada za jedną piątą PKB Norwegii. Ze względu na spadek cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach, obecnie sektor ten przechodzi restrukturyzację.
[ Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_OILUS_I,notowania-surowce-podsumowanie.html )
[ Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_COPPER,notowania-surowce-podsumowanie.html )
Miedź nadal w konsolidacji
Na plusie zakończyły wczorajszą sesję także notowania miedzi. Po części mógł być to efekt niezłych danych z rynku nieruchomości w USA oraz oczekiwań wprowadzenia przez ECB programu stymulującego gospodarkę strefy euro. Jednak patrząc na rynek miedzi w horyzoncie ostatnich kilkunastu dni, widać, że wczorajszy ruch nie zmienił na wykresie tego surowca zbyt wiele, w zasadzie wpisał się w ostatnią kilkudniową konsolidację cen tego metalu.
Dzisiaj rano cena miedzi pozostaje w konsolidacji – na rynku dominują niedźwiedzie, które zdążyły już zniwelować wczorajszy wzrostowy ruch. W perspektywie najbliższych tygodni miedź powinna pozostać pod presją podaży. Ostatnie dane makro z Chin były co najwyżej średnie, a perspektywy dla globalnej gospodarki pesymistycznie ocenił ostatnio m.in. Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.