Nowa jednofuntówka już do kupienia. Na razie tylko dla kolekcjonerów
Od 28 marca wejdzie oficjalnie do obrotu. Stara, okrągła wersja zniknie w październiku.
Niepodrabialna, kanciasta moneta o nominale jednego funta trafi do obiegu na Wyspach już 28 marca. Dla niecierpliwych brytyjska mennica wypuściła właśnie kolekcjonerską wersję bilonu. Koszt to nawet do tysiąca funtów za sztukę. Stara, okrągła wersja jednofuntówki straci ważność w październiku.
Nowa moneta o nominale 1 funta jest już dostępna - donosi brytyjski dziennik "The Independent". Na trzy tygodnie przed wprowadzeniem do obrotu nowej jednofuntówki do sprzedaży trafiła jej wersja kolekcjonerska. Ceny zaczynają się od 10 funtów, a kończą na prawie 2 tys.
Nowa moneta wyróżnia się już na pierwszy rzut oka. Projektanci odeszli od okrągłego kształtu i nadali jej 12 równych boków. W związku z tym jest nieco większa, ale i cieńsza, co w efekcie sprawia, że ma mniejszą wagę od poprzedniczki.
Nowy kształt może sprawiać na początku pewne problemy, np. w automatach na stacjach kolei i metra, w szatniach, toaletach i przechowalniach bagażu, na parkingach, na pocztach czy w salonach gier. Jak będzie - okaże się 28 marca, kiedy oficjalnie wejdzie do obrotu i będzie akceptowana na równi ze starymi jednofuntówkami.
Niecałe 7 miesięcy później żywot stracą dotychczasowe, okrągłe monety o nominale 1 funta. Obecne szacunki Mennicy Królewskiej wskazują, że w obiegu jest ich około 1,55 mld. Dzielnie służyły płatnościom od 1983 roku.
Monety, które od dzisiaj można zakupić, w sklepach czy w bankach nie wykorzystamy. Mają one charakter tylko kolekcjonerski. W zależności od wzoru i materiału kosztują od 10 funtów za sztukę do 1995 funtów za zestaw dwóch monet wykonanych ze złota. Tańsze są np. wersje srebrne po 75 funtów za sztukę.
Po co Brytyjczycy wymieniają monety? Ma to ukrócić fałszerstwa. Różne źródła wskazują, że w obiegu może być około 45 mln podrobionych monet. Nowa ma być odporna na dotychczasowe metody oszustów. Do produkcji zastosowano najnowsze technologie, co sprawia, że jednofuntówka ma być najtrudniejsza na świecie do sfałszowania.
Jest nie tylko odmiennego kształtu i z dwóch stopów, ale ma też charakterystyczny wzór, który zachowuje się jak hologram - w zależności od kąta nachylenia ukazuje albo jedynkę, albo symbol funta.
Zobacz też: Kup online i zapłać kurierowi kartą