Trwa ładowanie...

Obniżka jeszcze nie teraz - raport walutowy

Bank Rezerw Australii utrzymał stopy procentowe bez zmian przy konsensusie oczekującym cięcia o 25 pb i rynkowej wycenie obniżki na poziomie 60 proc. AUD zyskał po decyzji, choć siła może być trudna do utrzymania, gdyż bank podtrzymuje gotowość do cięcia w przyszłości.

Share
Obniżka jeszcze nie teraz - raport walutowy
Źródło: Fotolia, fot: Paul Liu
d1meukv

W komunikacie można wyczytać, że „na ten moment uznano za stosowne utrzymać stopy procentowe bez zmian. Dalsze łagodzenie polityki może być odpowiednie w przyszłości w celu wspierania zrównoważonego wzrostu popytu i inflacji zgodnej z celem.” Kolejna obniżka będzie w końcu konieczna, aby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi na gospodarkę spadku inwestycji w sektorze górniczym i powiązanym tym osłabieniem aktywności w innych gałęziach gospodarki. Niska presja inflacyjna na świecie będzie pomagać w podjęciu decyzji. Dodatkowo osobiste życzenie prezesa Stevensa dotyczące osłabienia AUD do 0,75 za USD, mimo że jest nieoficjalnym celem banku, z pewnością będzie brane pod uwagę na kolejnych posiedzeniach. Rynki będą teraz wyczekiwać publikowanych dziś w nocy danych o PKB za IV kwartał i danych z rynku pracy w przyszłym tygodniu, szukając w nich wskazówek dla szansy na obniżkę w najbliższym czasie. Punktem wyjścia dla PKB jest 0,6 proc. k/k po 0,3 proc. w III kwartale.

W nocy uwagę przyciągał też USD/JPY, który niedługo utrzymał sie ponad 120. Etsuro Honda, doradca gospodarczy premiera Japonii Abe, w wywiadzie dla WSJ stwierdził, że USD/JPY może być pod górną granicą tolerowanego zakresu wahań. Jest to kolejny sygnał ze strony otoczenia rządowego tonowania deprecjacji jena, która coraz bardziej budzi niezadowolenie społeczne, co w obliczu wiosennych wyborów lokalnych niepokoi władze w Tokio.
Jakkolwiek nie oznacza to, że rząd wkrótce zacznie lobbować na rzecz umocnienia jena, tak kapitał spekulacyjny ma kolejny powód, by ograniczać zapędy do kupowania USD/JPY. Jak pokazały ostatnie dane CFTC liczba pozycji netto na wzrosty kursu w ubiegłym tygodniu zmalała do najniższego poziomu od listopada 2012 r. Ten sceptycyzm inwestorów może jednak szybko wymazany i przynieść wzrosty USD/JPY, pod warunkiem że dane z rynku pracy w USA w piątek będą solidne. Tak przynajmniej było miesiąc temu.

We wtorkowym kalendarium nie zostało już wiele. Dziś rano sprzedaż detaliczna z Niemiec za styczeń zaskoczyła wzrostem o 2,9 proc. m/m przy prognozie 0,4 proc., jednak nie przyniosło to istotnego wsparcia dla euro. Podobnie będzie zapewne z odczytem inflacji PPI ze strefy euro o 11:00 (prog. 03 proc. r/r). Wcześniej, o 10:30, z Wielkiej Brytanii poznamy indeks PMI dla sektora budowlanego, gdzie spodziewana jest korekta do 59 z 59,1 w styczniu.

Po południu (14:30) uwagę zwraca odczyt PKB za IV kwartał z Kanady, który może ważyć na jutrzejszej decyzji Banku Kanady. W styczniu BoC wskazał w swoich prognozach, że spodziewa się wzrostu na poziomie 2,5 proc., zatem słabszy odczyt będzie wzmacniał presję na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

d1meukv

Podziel się opinią

Share
d1meukv
d1meukv