Trwa ładowanie...
d1fog6w
bogactwo
23-05-2012 17:15

Oto najbogatsza kobieta świata

Australijska multimiliarderka Gina Rinehart, dziedziczka kopalni Hancocka, jest obecnie najbogatszą kobietą na świecie - wynika z opublikowanego w środę dorocznego rankingu liczącego się australijskiego magazynu biznesowego "Business Review Weekly" (BRW).

d1fog6w
d1fog6w

Według listy 200 najbogatszych kobiet świata, zestawionej przez BRW, 58-letnia Rinehart dysponuje osobistą fortuną ocenianą na 29,17 mld dolarów australijskich (22,48 mld euro).

Rinehart wyprzedziła według BRW Amerykankę Christy Walton, wdowę po jednym z synów Sama Waltona, założyciela supermarketów Wal-Mart. W marcu magazyn "Forbes" wycenił stan posiadania Christy Walton na 25,3 mld USD (20,02 mld euro), a Rinehart na 18 mld USD.

W przeciwieństwie do wielu bogatych dziedziczek Rinehart odziedziczoną fortunę pomnożyła. Na liście bogaczy pojawiła się z majątkiem w wys. 75 mln dolarów australijskich po śmierci swego ojca Langa Hancocka w 1992 roku.

Według Andrew Heathcote'a z BRW dziedziczka kopalni niemal potroiła swoją fortunę dzięki gwałtownemu wzrostowi cen surowców i dwóm kontraktom na węgiel i rudę żelaza. A jeśli boom na surowce się utrzyma, "fortuna w wys. 100 mld dolarów jest wyobrażalna" - dodał.

d1fog6w

Gina Rinehart w Australii jest postacią kontrowersyjną. Prowadzi energicznie bardzo krytykowaną przez laburzystowski rząd Julii Gillard kampanię przeciwko nowym podatkom od działalności górniczej.

Na początku tego roku australijska prasa rozpisywała się o konflikcie w rodzinie Rinehart, kiedy troje jej dzieci oskarżyło ją o skąpstwo i skierowało pozew do sądu w sprawie kontroli nad rodzinnym trustem, którego zasoby szacowane są na ponad 3 mld dolarów australijskich.(PAP)

d1fog6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fog6w