Trwa ładowanie...

"Pewne pocieszenie" na stacjach paliw. Tyle kosztuje benzyna

Tuż przed Wielkanocą kierowcy tankujący benzynę Pb95 powinni spodziewać się podwyżek cen. Z prognoz ekspertów portalu e-petrol.pl wynika, że paliwo to jest jedynym, które w ostatnich dniach podrożało.

Ceny paliw na WielkanocCeny paliw na WielkanocŹródło: WP, fot: Tomasz Budzik
d2vxtrn
d2vxtrn

Według danych e-petrol, średnia cena benzyny wzrosła w tym tygodniu o 8 groszy i wynosi 6,51 zł/l. Olej napędowyautogaz są wyceniane na 6,69 i 2,89 zł/l.

"Dla narzekających na wysokie ceny paliw pewnym pocieszeniem może być fakt, że ubiegłoroczne wyjazdy na Święta Wielkanocne były znacząco droższe - w Wielkim Tygodniu 2023 roku "95" oferowana była na stacjach średnio po 6,75 zł/l, diesel po 6,74 zł/l, a LPG po 3,09 zł" - informuje e-petrol.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Gdzie jest najtańsze paliwo?

Obecnie najtańsze ceny paliw są w Wielkopolsce, w której za litr Pb95 płaci się średnio 6,43 zł/l oraz w województwo łódzkim z ceną 6,60 za litr napędu i 2,75 zł za litr autogazu.

d2vxtrn

Eksperci z e-petrol.pl zwrócili uwagę, że najwyższe ceny paliw obserwuje się na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w woj. lubuskim. W centralnej części kraju litr Pb95 kosztuje 6,67 zł. Na wschodzie Polski za litr diesla płaci się 6,86 zł, a na zachodzie LPG oferowane jest po 2,97 zł/l.

Niekorzystne prognozy na najbliższe tygodnie

Jak informuje serwis money.pl, powodem rosnących cen benzyny są wahania cen ropy na świecie oraz paliw gotowych w Europie. A to nie koniec podwyżek.

- Ostatnie wydarzenia związane z rosyjskimi rafineriami będą miały gigantyczny wpływ na ceny paliw już przed wakacjami i wtedy możemy mieć problem - ostrzega Dawid Czopek, ekspert rynku paliw, w rozmowie z money.pl.

d2vxtrn

Ekspert dodaje, że jeśli czarny scenariusz się potwierdzi, to w Polsce wróciłoby widmo 7,5 zł za litr, a może i bliżej 8 zł.

Tankujemy coraz gorsze paliwa

W kontekście paliw szerokim echem odbiły się ostatnie wyniki kontroli, które na polskich stacjach benzynowych przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jak już informowaliśmy w WP, wyniki kontroli wskazują na pogorszenie jakości paliw w porównaniu do poprzednich lat. Wśród kwestionowanych próbek dominował olej napędowy.

d2vxtrn

Wyniki wskazują, że w 1,7 proc. przypadków stwierdzono odstępstwa od norm.To wzrost w porównaniu z 1,1 proc. w 2022 r. i 1,0 proc. w 2021 r. Sytuacja jest jednak zdecydowanie lepsza niż dekadę temu, kiedy niezgodności odnotowano na 5-6 proc. stacji w kraju. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono na małych stacjach. Nie zabrakło jednak również obiektów należących do dużych sieci paliwowych, takich jak Orlen czy BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vxtrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vxtrn