Trwa ładowanie...

Pielęgniarki potrzebne od zaraz

Dramatycznie brakuje pielęgniarek we
wszystkich szpitalach w Polsce - alarmuje "Dziennik".

Pielęgniarki potrzebne od zarazŹródło: AFP
d2gd4qi
d2gd4qi

Elżbieta Buczkowska, szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek, mówi wprost: _ to dopiero początek dramatu. Szpitale będą musiały zamykać całe oddziały. Pielęgniarek brakuje wszędzie, nie ma szpitali, które nie zatrudniłyby ich od ręki. _

Prawdziwa katastrofa czeka szpitale już w przyszłym roku. Wtedy na emeryturę może odejść 28 tys. sióstr. To ponad jedna dziesiąta wszystkich pielęgniarek w Polsce. - _ Nie będą się wahać _- mówi Dorota Kilańska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. - _ Są zmęczone i sfrustrowane. Nie zastąpią ich młode, bo te wolą wyjechać za granicę _.

Liczby sa bezlitosne. Blisko 30 tys. pielęgniarek to kobiety powyżej 50. roku życia, a sióstr poniżej trzydziestki jest niespełna 7 tysięcy. - Zawód przestał być atrakcyjny - uważa Kilańska.

W latach 2001-2004 szkoły pielęgniarskie opuściło ok. 4,5 tys. absolwentek. Wiele z nich w ogóle nie podjęło pracy w zawodzie. Emigracja polskich pielęgniarek rośnie z roku na rok. I to w tempie lawinowym. Szacuje się, że za granicą pracuje już ponad 6 tys. polskich sióstr. (PAP)

d2gd4qi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gd4qi