Trwa ładowanie...

Pierwszy polski banknot z polimeru

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu banknot kolekcjonerski upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Jest to pierwszy polski banknot wykonany z polimeru - zaznaczono w komunikacie NBP. Będzie można go kupić od 5 sierpnia.

Pierwszy polski banknot z polimeruŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d25vzfj
d25vzfj

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu banknot kolekcjonerski upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Jest to pierwszy polski banknot wykonany z polimeru - zaznaczono w komunikacie NBP. Do nabycia już od 5 sierpnia.

Banknot "100 rocznica utworzenia Legionów Polskich" ma nominał 20 zł i jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej - orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego marszałkowi.

Banknot został przygotowany przez Andrzeja Heidricha, na podstawie projektu banknotu jego autorstwa o nominale 5 000 000 zł z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. "Ze względu na denominację rozpoczętą 1 stycznia 1995 r. banknot ostatecznie nie wszedł do obiegu. Dzięki połączeniu klasycznej szaty graficznej z nowoczesnym podłożem - polimerem - najnowszy banknot kolekcjonerski NBP jest wyjątkowy" - czytamy w komunikacie.

d25vzfj

Formacja, którą upamiętnia najnowszy banknot kolekcjonerski NBP, została powołana 16 sierpnia 1914 r. w monarchii austro-węgierskiej, a początek dała jej I Kompania Kadrowa, założona 3 sierpnia z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

- W czasie swego największego rozwoju w 1915 r. Legiony liczyły około 12 tysięcy żołnierzy i oficerów, uformowanych w trzy brygady. Walczyły one w latach 1914-1916 na froncie austriacko-rosyjskim, staczając kilka bitew, które przeszły do historii, jako dowód odwagi i siły uczuć niepodległościowych. Legiony Polskie, mimo rozwiązania w 1917 r., pozostały obecne w świadomości narodowej - wyjaśnił cytowany w komunikacie NBP prof. Andrzej Chojnowski, konsultant merytoryczny.

Banknot "100. rocznica utworzenia Legionów Polskich" będzie można kupić od 5 sierpnia 2014 r. w oddziałach okręgowych NBP, w sklepie internetowym Kolekcjoner, a także u dystrybutorów NBP. Został on wyprodukowany w liczbie 50 tys. sztuk na zlecenie NBP przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a jego cena emisyjna wynosi 60 zł.

d25vzfj

Banknoty wykonane z polimeru są obecnie używane w kilkudziesięciu krajach świata - do grupy tej dołączyły ostatnio m.in. Kanada. W kilku państwach, np. w Australii i Nowej Zelandii, wszystkie znajdujące się w obiegu banknoty są wykonane z tego materiału, w pozostałych - tylko wybrane nominały. Coraz większa popularność wykorzystania podłoża polimerowego do produkcji banknotów wynika m.in. z wysokiej odporności na wilgoć oraz zniszczenia mechaniczne.

"Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich NBP jest zaplanowana na 10 września br. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone kolejne monety z serii "Skarby Stanisława Augusta" ("Ludwik Węgierski", nominały 500 zł i 50 zł) oraz moneta "Brakteat Mieszka III" (z serii Historia monety polskiej, o nominale 10 zł)" - poinformowano w komunikacie.

d25vzfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vzfj