Trwa ładowanie...

PKB w czwartym kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc.

Wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. w całym 2014 r. jest realny - oceniła w piątek członek RPP prof. Anna Zielińska-Głębocka. Szacunki GUS, że w IV kwartale 2013 r. PKB wzrósł o 2,7 proc. rdr oznaczają jej zdaniem, że wzrost gospodarczy wyraźnie przyspiesza.

PKB w czwartym kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc.Źródło: Fotolia, fot: dimasic50
d2t8wa7
d2t8wa7

- Mam nadzieję, że koniec roku będzie jeszcze lepszy, że uda nam się osiągnąć dobre wskaźniki wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że średnia roczna może być nawet powyżej 3,5 proc. - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN24 Biznes i Świat.

Jej zdaniem, wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. w całym roku 2014 jest realny. Świadczą o tym w jej opinii dane dotyczące produkcji sprzedanej, budownictwa, rynku kredytowego i wskaźników koniunktury. Natomiast wzrost w zeszłym roku i w pierwszym kwartale tego roku będzie według niej "pchany" przez eksport netto.

Ewentualnych ryzyk dla wzrostu polskiego PKB profesor dopatruje się głównie w otoczeniu zewnętrznym - głównie w gospodarkach krajów strefy euro. - Jeśli chodzi o polskie fundamenty, to nie widzę tu wielkich zagrożeń - wyjaśniła.

Pytana o ewentualne podwyżki stóp procentowych zauważyła, że presja inflacyjna na razie się nie pojawiła. - Inflacja jest niska, Europa (...) boi się o deflację. W Polsce takiego zagrożenia nie ma, ale inflacja jest niska - powiedziała.

d2t8wa7

- Na razie podtrzymujemy i cała Rada jest tutaj zgodna (...), że co najmniej do końca tego pierwszego półrocza nie będzie zmiany stóp procentowych - powiedziała Zielińska-Głębocka.

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 0,5 proc. kwartał do kwartału - wynika z flash szacunku GUS.

GUS podtrzymał szacunek wzrostu o 1,9 proc. rdr za III kwartał.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w IV kwartale gospodarka urosła o 2,9 proc.

d2t8wa7

Pełne dane o PKB w IV kwartale 2013 r. GUS poda 28 lutego o godz. 10.00.
Wcześniej Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał dane dotyczące niemieckiej gospodarki. Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w czwartym kwartale 2013 r. o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w trzecim kwartale o 0,3 proc. - poinformował w komunikacie we wstępnym wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,3 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 1,4 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,6 proc. W III kw. wzrost wyniósł 0,6 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł IV kw. 2013 o 1,3 proc. rdr, wobec wzrostu o 1,1 proc. w III kw. Tu oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.

d2t8wa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t8wa7