Trwa ładowanie...
d3nst50
d3nst50

PKO BP spodziewa się w II kw. niższej dynamiki sprzedaży kredytów konsump. (wywiad)

28.05. Warszawa (PAP) - PKO BP spodziewa się, że w II kwartale 2010 roku, w porównaniu do I kwartału, dynamika sprzedaży kredytów konsumpcyjnych będzie niższa. Bank w kwietniu i...
Share
d3nst50

28.05. Warszawa (PAP) - PKO BP spodziewa się, że w II kwartale 2010 roku, w porównaniu do I kwartału, dynamika sprzedaży kredytów konsumpcyjnych będzie niższa. Bank w kwietniu i maju utrzymuje miesięczną sprzedaż kredytów hipotecznych w wysokości ok. 1 mld zł - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

"Bardzo ostrożnie podchodzimy do udzielania kredytów konsumpcyjnych. Ich sprzedaż w II kwartale uległa lekkiemu obniżeniu. Jakość portfela nie powinna się jednak pogarszać, ponieważ kredyty te adresujemy do własnych klientów. Jesteśmy bardziej restrykcyjni w ich udzielaniu" - powiedział Jagiełło.

"W II kwartale w porównaniu do pierwszego spodziewamy się nieznacznego spadku dynamiki sprzedaży kredytów konsumpcyjnych. Jest to zgodne z naszą strategią, która opiera się na sprzedaży kredytów hipotecznych" - dodał.

d3nst50

Prezes poinformował, że negatywny wpływ na jakość portfela mają kredyty konsumpcyjne udzielone w 2009 roku i w latach wcześniejszych.

Dodał, że obecnie około 90 proc. bieżącej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych kierowane jest do klientów banku.

Na koniec marca 2010 roku depozyty segmentu detalicznego banku wynosiły 97,4 mld zł i od początku roku wzrosły o 1,8 proc., a w skali roku o 9,1 proc. Z kolei kredyty detaliczne wynoszą 90,4 mld zł, czyli wzrosły o 2,4 proc. kw./kw. i o 12,7 proc. r/r.

"W marcu byliśmy optymistami, ale w kwietniu mieliśmy lekkie spowolnienie aktywności gospodarczej związane z żałobą narodową, a maju dotknęła nas powódź. Na to nakłada się kryzys w Grecji" - powiedział Jagiełło.

d3nst50

Portfel kredytów bankowości hipotecznej wzrósł od początku roku o 2,5 proc. i o 10 proc. w stosunku do marca 2009 roku i wynosi 48,7 mld zł. W I kwartale 2010 roku sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 2,8 mld zł.

"W kwietniu i maju kontynuujemy naszą dynamikę sprzedaży miesięcznej w okolicach 1 mld zł kredytów hipotecznych. Chcemy utrzymać wartość wolumenów w kolejnych miesiącach" - powiedział Jagiełło. (PAP)

seb/ jtt/

d3nst50

Podziel się opinią

Share
d3nst50
d3nst50