PKP PLK odwołała się od nakazu UTK obniżenia opłat za tory w remoncie
Zarządzająca liniami kolejowymi spółka PKP PLK odwołała się od decyzji Urzędu Transportu Kolejowego, który nakazał obniżenie opłat za dostęp do remontowanych torów kolejowych - poinformował w czwartek prezes UTK Krzysztof Jaroszyński.
Urząd chce rozpatrzyć odwołanie do końca miesiąca.
Chodzi o opłatę za dostęp do infrastruktury, którą przewoźnicy kolejowi płacą PKP PLK. We wrześniu UTK uznał, że na remontowanych odcinkach PKP PLK pobiera zbyt wysokie opłaty w stosunku do parametrów torów - przewoźnicy płacą za przejazd remontowaną linią tyle samo, ile za linię o wysokich parametrach. Decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności, PKP PLK ma czas do 31 października, by w pełni się do niej zastosować.
Jak poinformował dziennikarzy Jaroszyński, zarządzająca torami spółka odwołała się od tej decyzji, a UTK ma czas do końca pierwszego tygodnia listopada, by to odwołanie rozpatrzyć. Zastrzegł jednak, że Urząd chce się z tym uporać wcześniej. Jak wyjaśnił prezes, rozpatrzenie odwołania zakończy drogę prawną w UTK, a jeśli PKP PLK nie będzie zadowolona z decyzji, to może wystąpić na drogę sądową.
Decyzja UTK nie ma bezpośredniego wpływu na ceny biletów kolejowych - zależą one od polityki cenowej przewoźników. Jednak nawet częściowe obniżenie opłat za dostęp do torów mogłoby się przyczynić do spadku cen. Na razie przewoźnicy kolejowi wstrzymują się ogłaszaniem zmian, ponieważ nie wiedzą, jakie oszczędności przyniesie im ewentualna zmiana polityki cenowej PKP PLK. Dlatego pasażerowie mogą odczuć poprawę najwcześniej wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, czyli w połowie grudnia.
Według danych resortu infrastruktury, obecnie modernizowanych jest ponad 2182 km torów na liniach kolejowych. W remoncie są m.in. trasy: Warszawa-Gdynia, Warszawa-Radom, Kraków-Rzeszów, Wrocław-Poznań.