Trwa ładowanie...

Podatek cukrowy. Nowy projekt może wejść w życie już w kwietniu. Co z cenami napojów?

Podatek cukrowy. Przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Co to oznacza w praktyce?

Podatek cukrowy. Nowy projekt może wejść w życie już w kwietniu. Co z cenami napojów?Źródło: flickr.com
d2adfvr
d2adfvr

Podatek cukrowy. Nowy projekt może wejść w życie już w kwietniu. Co z cenami napojów?

Przypomnijmy, że sam projekt zakłada opłatę wynoszącą 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Tym samym ma wynieść 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc. Podatek cukrowy da o sobie znać przy zakupie wybranych napojów.

Pieniądze pochodzące z opłaty od napojów słodzonych zasilą konto NFZ. Podatek cukrowy ma tym samym przyczynić się działaniom o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, ale również świadczeniom opieki zdrowotnej związanymi z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia społeczeństwa.

Oglądaj: Podatek cukrowy. "Przedsiębiorcy nie wytrzymają tego strzyżenia, zaczną upadać"

Jak ustaliła redakcja money.pl, słodzone napoje nie powinny zniknąć z półek tylko i wyłącznie dlatego, że rząd zdecydował się dodatkowo je opodatkować. Pozostaną w sprzedaży nadal, ale pochodzić będą głównie z zagranicy, gdzie podobne ograniczenia nie obowiązują - przekonują przedstawiciele branży spożywczej.

d2adfvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2adfvr