"Podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste są nielegalne"
Sądy rozstrzygną, czy podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste w Warszawie były bezprawne. Jeśli tak, stołeczne dzielnice będą musiały zwrócić pieniądze tysiącom warszawiaków.
18.04.2014 | aktual.: 18.04.2014 09:10
Opłaty za użytkowanie wieczyste rosną sukcesywnie od kilku lat. Niektóre gminy zafundowały mieszkańcom podwyżki na niespotykaną dotąd skalę: nawet 1000 proc. i więcej. Płacić muszą osoby fizyczne: właściciele domów jednorodzinnych, kamienic i bloków, a także firmy za biurowce, hale magazynowe i fabryczne.
Wojnę horrendalnym podwyżkom wypowiedziało Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste". jego członkowie złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, kwestionując legalność postanowień uchwały Rady m. st. Warszawy w sprawie przekazania dzielnicom do wykonania zadań i niektórych kompetencji tzw. uchwały kompetencyjnej.
Zdaniem członków stowarzyszenia ustawa o gospodarce nieruchomościami (UGN) stwierdza, że za aktualizację rocznych opłat oraz za inne czynności związane z tymi opłatami odpowiada właściwy organ, którym - według ustawy - jest w odniesieniu do gminy jej organ wykonawczy, a organem wykonawczym dla stolicy jest jej prezydent. Dzielnice są natomiast nie organami, tylko jednostkami pomocniczymi.
Jak twierdzą prawnicy, skarga ma duże szanse powodzenia. - Wielokrotnie zdarzało mi się przyznać rację użytkownikowi wieczystemu z tego powodu, że na piśmie z podwyżką widniał podpis zarządu dzielnicy - mówi Tomasz Podlejski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. Według niego wypowiedzenia może dokonać jedynie prezydent Warszawy lub osoba osobiście umocowana przez niego do dokonania takiej czynności.
Wprawdzie od dwóch lat - jak pisze gazeta - prezydent miasta zaczęła osobiście przyznawać pełnomocnictwa, jednak wciąż w wielu decyzjach o podwyżkach są powołania na uchwałę kompetencyjną.
Jeśli WSA uzna skargę, tysiące podwyżek może okazać się bezprawnych, a użytkownicy będą mogli składać do sądu pozwy o zwrot nadpłaconej kwoty.