Trwa ładowanie...

Polacy nie obawiają się kryzysu

Pomimo narastającej niepewności w światowej gospodarce, blisko dwie trzecie Polaków nie obawia się o swoje miejsca pracy – wynika z najnowszych danych Work Service SA. Jednocześnie coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy przekłada się na brak oczekiwań wzrostu płac i wzbudza niepokoje nawet 25% pracowników związane z zachowaniem obecnego zatrudnienia. Polacy spodziewają się nadejścia kryzysu najwcześniej w przyszłym roku.

Polacy nie obawiają się kryzysuŹródło: thinkstock
d24ny1d
d24ny1d

Ostatnie dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazywały, że w czasie dwóch miesięcy wakacyjnych (lipiec, sierpień) nie powstały żadne nowe miejsca pracy w Polsce. Przeciwnie, w okresie letnim, w czasie kiedy zawody sezonowe powinny przekładać się na zwiększenie szans zdobycia zatrudnienia, doszło do ich zmniejszenia o 6 tysięcy. Choć w perspektywie kolejnych kwartałów można się spodziewać wzrostu bezrobocia, obecna sytuacja nie wzbudza niepokoju wśród pracowników. Dwóch na trzech Polaków (65%) posiadających obecnie zatrudnienie nie boi się utraty swojego miejsca pracy.

Polscy przedsiębiorcy przygotowują się na nadejście drugiej fali kryzysu, dlatego poszukują nowych elastycznych form zatrudnienia. Jednak wyraźnie widać, że na szczęście pracownicy nie czują obawy przed nadejściem spowolnienia gospodarczego, które miałoby się negatywnie przełożyć na ich zatrudnienie – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA. Brak obaw przed utratą pracy, to bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki. Poczucie pewnego zatrudnienia nie będzie blokowało wydatków Polaków, co pozytywnie wpłynie na wewnętrzną konsumpcję – dodaje Tomasz Hanczarek.

Z drugiej strony, co czwarty Polak (25%) obawia się o swoje zatrudnienie w perspektywie najbliższych miesięcy a nawet lat. Na przestrzeni najbliższego miesiąca redukcji zatrudnienia obawia się 6% osób posiadających obecnie pracę. W tej grupie przeważają osoby najmłodsze na rynku pracy, w wieku od 18 do 24 lat oraz mieszkańcy terenów wiejskich. Jednak największą grupę, wśród osób obawiających się o utratę pracy stanowią respondenci, którzy spodziewają się zwolnienia w ciągu najbliższych dwóch lat. Wśród nich przeważają mieszkańcy dużych miast w oraz osoby w wieku 35-44 lat.

d24ny1d

Polacy w znacznie mniejszym stopniu obawiają się utraty zatrudnienia w najbliższych miesiącach niż w dłuższej perspektywie czasu. Pracownicy spodziewają się nadejścia kryzysu w przyszłym roku lub później – 19% respondentów, dlatego też są pewni obecnego zatrudnienia – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

Polacy o swoich płacach

Jedynie, co ósmy dorosły Polak (12%) oczekuje w najbliższych miesiącach podniesienia obecnego poziomu wynagrodzenia. W większym stopniu podwyżek w najbliższych miesiącach oczekują mężczyźni niż kobiety oraz osoby o wynagrodzeniu w przedziale między 5000 – 7500 zł.

Obniżenia płac spodziewa się mniejsza grupa pracowników, bo tylko 5%. Zdecydowanie największą grupę stanowią osoby, które przewidują zamrożenie obecnego poziomu wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie (78%).

Umiarkowane oczekiwania płacowe polskich pracowników stanowią dobry sygnał dla przedsiębiorców, którzy w najbliższych miesiącach nie będą się zmagać się z silną presją płacową. Jest to szczególnie istotne ze względu na ryzyko nadejścia recesji, w czasie której niemożliwe byłoby spełnienie wygórowanych wymagań finansowych pracowników – komentuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.

Badanie zlecone przez Work Service SA zostało przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini w dniu 17 września 2011r. na losowej, liczebnie reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłych mieszkańców Polski. Wielkość próby wyniosła 1041 osób, a błąd oszacowania 3%. Wyniki zbierano metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

d24ny1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ny1d