Trwa ładowanie...
pomidory

Pomidory nawet dwa razy droższe

Ceny ogórków są wyższe niż rok temu. Niemal dwa razy więcej trzeba będzie w lato zapłacić także za pomidory - twierdzą analitycy banku BGŻ.

Share
Pomidory nawet dwa razy droższe
Źródło: Thinkstockphotos
d3lughv

W poniedziałek 25 czerwca na największej giełdzie rolnej w Polsce w podwarszawskich Broniszach ceny krótkich ogórków szklarniowych wahały się od 1,5 do 2 zł. To więcej niż przed rokiem. Według wyliczeń Ministerstwa Rolnictwa ogórki są droższe aż o 73 proc.

Dużo więcej niż w 2011 trzeba będzie w tym roku zapłacić także za pomidory. Te spod osłon w hurcie kupić można za 3,5- 4,33 zł za kilogram, a przed rokiem było to 2,5 do maksymalnie 3 zł.
- Jest to zdecydowanie więcej niż w roku poprzednim, kiedy miał miejsce kryzys na tym rynku, wywołany falą zakażeń bakterią e-coli oraz rosyjskim embargiem na eksport warzyw świeżych - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

d3lughv

Podkreślają też, że tegoroczne ceny są dużo wyższe niż w 2010 roku, który był uważany za bardzo dobry dla plantatorów. Dużo więcej będę musieli niestety zapłacić konsumenci.

Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że cena w spółdzielniach ogrodniczych za pomidory szklarniowe to 4,21 zł/kg, czyli niemal dwa razy więcej niż przed rokiem.
- Wyższym obecnie cenom warzyw szklarniowych sprzyja stosunkowo słaby złoty, a także wyższe ceny warzyw spod osłon, na rynkach zagranicznych - tłumaczą analitycy BGŻ.

Jako przykład podają pomidory z Holandii, które według zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w połowie czerwca kosztowały 4,68 zł za kg, czyli ponad dwa razy więcej niż rok temu.

- Dalszy poziom cen uzależniony będzie między innymi od poziomu popytu m.in. ze strony rynku europejskiego i rynków wschodnich, ten jednak według niektórych źródeł ostatnio wyhamował. Ważny wpływ na kształtowanie się cen warzyw spod osłon będzie miała również wysokość zbiorów warzyw gruntowych w rozpoczynającym się sezonie - piszą o ewentualnej przecenie eksperci BGŻ.

d3lughv

Podziel się opinią

Share
d3lughv
d3lughv