Trwa ładowanie...

Poprawa na naszym rynku pracy

Poprawiła się sytuacja na naszym rynku pracy. Tak wynika z danych Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Share
Poprawa na naszym rynku pracy
Źródło: © fotogestoeber - Fotolia.com
df7xza8

Eksperci tych instytucji zwracają jednak uwagę, że ogólna sytuacja jest w dalszym ciągu trudna. Publikowany przez nie Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby ofert pracy w internecie, kolejny miesiąc z rzędu spadł. Przy jego obliczaniu nie są brane pod uwagę oferty pracy sezonowej, które nie mają trwałego wpływu na rynek. Po zakończeniu sezonu wiosenno-letniego ich liczba ponownie się obniża.

Zawodem, w którym najłatwiej można było znaleźć pracę w ubiegłym miesiącu był, podobnie jak i wcześniej, sprzedawca. Na kolejnym miejscu był pracownik bezpośrednio produkcyjny, ekonomista, inżynier oraz informatyk.

Wśród zawodów ekonomicznych najwięcej ofert trafiało do finansistów oraz osób poszukujących pracy w administracji biurowej. Dla wszystkich profesji tej grupy liczba ofert jednak spadła.

df7xza8

W ubiegłym miesiącu było większe zapotrzebowanie było na geologów. Za to ofert ubyło na przykład w budownictwie, które nadal przeżywa trudną sytuację ze względu na koniunkturalny spadek zainteresowania robotami budowlanymi. Obecnie nieco rekompensuje to sezonowy wzrost popytu na tego typu roboty.

Według szacunków resortu pracy bezrobocie w czerwcu obniżyło się do 13,2 procent z 13,5 procent w maju.

(AS)

df7xza8

Podziel się opinią

Share
df7xza8
df7xza8