Poprawia się jakość paliw na stacjach
W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 2,36 proc. skontrolowanych próbek paliw. To nieznacznie mniej niż w 2015 roku, kiedy odsetek nieprawidłowości po raz pierwszy spadł poniżej 3 proc. Zastrzeżenia częściej dotyczyły oleju napędowego - podaje UOKiK.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał wyjaśnia, że ponad 900 stacji, na których są przeprowadzane badania, wybrano losowo. Najgorzej wypadły stacje w województwach: mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Z kolei wszystkie próbki z województwa lubuskiego spełniły wymagania. Poprawiła się także jakość gazu LPG. Nieprawidłowa jakość paliwa może wpływać na zwiększenie jego zużycia. Przyczynia się również do pogorszenia stanu technicznego silnika, co w konsekwencji może prowadzić do awarii. Inspekcja Handlowa prowadziła również doraźne kontrole stacji, na które skarżyli się kierowcy, wytypowanych przez organy ścigania oraz tych, na których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości.
Kontrole jakości paliw trwają też od początku tego roku. Do 24 marca inspektorzy zakwestionowali ponad 3 procent próbek paliw ciekłych.
Inspekcja Handlowa bada jakość oferowanego na rynku paliwa od 2003 r. Sprawdzane są niemal wszystkie rodzaje paliw dostępnych na rynku: olej napędowy, benzyna, gaz LPG, biopaliwa. W czasie pierwszej kontroli odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł 30 proc. W kolejnych latach ilość stwierdzanych nieprawidłowości znacząco spadła i utrzymuje się na poziomie poniżej 5 proc (od 2015 roku - poniżej 3 procent) - czytamy na stronach urzędu.
Listę stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową można znaleźć na stronie internetowej UOKiK na specjalnie przygotowanej mapie.