Trwa ładowanie...

Portugalia głosiła wypełnienie umowy kredytowej z MFW i UE

Premier Portugalii Pedro Passos Coelho ogłosił w niedzielę wypełnienie przez Lizbonę umowy kredytowej zawartej w 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską (UE). Na jej podstawie realizowany był surowy program oszczędnościowy.

Portugalia głosiła wypełnienie umowy kredytowej z MFW i UEŹródło: AFP, fot: PATRICIA DE MELO MOREIRA
d25vzfj
d25vzfj

Jak poinformował szef portugalskiego rządu w niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym, Lizbona zakończy ostatecznie realizację programu zewnętrznej pomocy finansowej 17 maja.

- Ten dzień nie będzie świętem rządu, ale wszystkich Portugalczyków. Nie chcemy, aby jakiekolwiek ugrupowanie polityczne przywłaszczało sobie ten sukces okupiony wyrzeczeniami całego narodu - powiedział Passos Coelho.

Premier centroprawicowego rządu zapowiedział, że Portugalia nie zamierza już więcej ubiegać się o pożyczkę kredytową u międzynarodowych instytucji. Odnotował, że przebywający w minionym tygodniu w Lizbonie inspektorzy MFW i UE wysoko ocenili sposób wykonania przez Portugalię umowy kredytowej z 2011 r.

d25vzfj

- Rząd kończy współpracę kredytową z MFW i UE mając do dyspozycji własne rezerwy finansowe, które wystarczą nam na rok. Mamy świadomość, że w najbliższym czasie nie wszyscy Portugalczycy odnotują, że ich kraj jest ponownie suwerenny finansowo. Dlatego w centrum naszych działań będzie teraz walka z bezrobociem - dodał Passos Coelho.

W piątek wicepremier Portugalii Paulo Portas poinformował, że inspektorzy MFW i UE wydali pozytywną ocenę w kontroli z wykonania umowy kredytowej, dzięki czemu Lizbona odbierze ostatnią transzę pomocową o wartości 2,6 mld euro. Oznacza to, że łącznie Portugalia otrzyma od kredytodawców 78 mld euro.

d25vzfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vzfj