Trwa ładowanie...

Poszli do sądu i przegrali. Bank górą w sporze z dużą grupą frankowiczów

Jest wyrok w toczącej się od 2016 roku sprawie. Grupa 1,7 tysiąca frankowiczów złożyła pozew przeciwko mBankowi, domagając się uznania ich umów kredytowych za nieważne. W czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi wydał korzystny dla banku wyrok i w całości oddalił te żądania. Wyrok nie jest prawomocny, nie jest więc wykluczone, że sprawa będzie miała dalszy ciąg.

Poszli do sądu i przegrali. Bank górą w sporze z gigantyczną grupą frankowiczów Poszli do sądu i przegrali. Bank górą w sporze z gigantyczną grupą frankowiczów Źródło: Adobe Stock, fot: lev dolgachov
d1pkn5s
d1pkn5s

O zakończeniu postępowania grupowego przed Sądem Okręgowym w Łodzi i oddaleniu w całości żądań 1,7 tys. kredytobiorców, którzy domagali się m.in. uznania ich umów kredytowych za nieważne - poinformował rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski.

Umowy zgodne z prawem, z jednym "ale"

Sprawa toczyła się przed łódzkim sądem od 2016 roku. Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący 1731 kredytobiorców frankowych, domagał się uznania za bezwzględnie nieważne klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytowych (chodzi o tzw. odfrankowienie) lub uznania tych umów w całości za nieważne.

- Sąd uznał, że umowy o kredyt waloryzowany są ważne. W jego ocenie klauzula waloryzacyjna, czyli wyrażenie kredytu w walucie, została indywidualnie uzgodniona, nie jest więc ani abuzywna, ani nieważna - przekazał rzecznik mBanku.

Stopy procentowe w górę po raz piąty. "Dla niektórych kredyt na mieszkanie będzie niemożliwy"

Jak dodał, za abuzywną sąd uznał klauzulę kursową, odsyłającą do kursu sprzedaży banku. - Jednak po wyeliminowaniu tej klauzuli umowa może być dalej wykonywana, a spłata kredytu może odbywać się we frankach - podkreślił.

d1pkn5s

W swoim stanowisku mBank wyraził zadowolenie z wyroku łódzkiego sądu, ponieważ jest on w dużej mierze zgodny z argumentacją, którą bank konsekwentnie od lat przedstawia w tego typu sprawach. Wyrok jest nieprawomocny, Miejski Rzecznik Konsumentów może złożyć od niego apelację.

Banki też walczą

Frankowicze walczą o swoje w sądach, ale w ostatnich miesiącach również banki stanęły do tej batalii i coraz częściej pozywają klientów. Powodem takiej reakcji są częściej zapadające orzeczenia na korzyść frankowiczów. Banki chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed przedawnieniem swoich roszczeń wobec kredytobiorcy.

Warto dodać, że część banków proponuje klientom ugody. Tak robią na przykład PKO BPmBank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pkn5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pkn5s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj