Trwa ładowanie...
poświęcenie

Praca odebrała im wszystko. Nie mają do kogo wracać

Trudno jest pogodzić karierę zawodową z życiem prywatnym. Wie o tym każdy, kto stanął przed tego typu wyborem. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Jak odnaleźć receptę na sprawiedliwy podział czasu między pracą, a rodziną i znajomymi

Share
Praca odebrała im wszystko. Nie mają do kogo wracać
d30m9fs

W sondażu wzięło udział 7591 osób.
Jak się okazuje nie lubimy przesadzać z pracą. Tylko 16% internautów ceni sobie zarobkowanie ponad wszystko. Zaznaczyli odpowiedź: "Praca jest dla mnie najważniejsza. Życie zawodowe może poczekać".
Pozostali znajdują sposób na wypracowanie sobie balansu pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym.
Największą popularnością cieszyła się odpowiedź: "Pracuję osiem godzin dziennie i ani minuty dłużnej - 33% głosów. 22% internautów twierdzi, że weekendy to dla nich świętość. Metodą na pogodzenie pracy i domu dla 18 % głosujących jest poświęcanie całej uwagi rodzinie przez godzinę dziennie. Odpowiedź "Nie odbieram służbowych maili i telefonów w czasie wolnym od pracy" - poparło 12% głosujących. Kariera czy rodzina?

Trudno szukać jednego słusznego kierunku, który pogodziłby oba elementy. Szczęśliwcami można nazwać ludzi, którzy zanim zaczęli intensywny rozwój zawodowy założyli rodzinę, poświęcali jej odpowiednio dużo czasu i energii. Dla tych, którzy nadal stoją przed takim wyborem jest tylko jedna dobra rada. Choć w niewielkim stopniu pogodzić te dwa aspekty.

d30m9fs

Jak zatem zapewnić sobie równowagę między pracą a domem? Oto kilka wskazówek.

Spójrzmy na swoje życie w dłuższej perspektywie. Zastanówmy się czy to, co do tej pory osiągnęliśmy, satysfakcjonuje nas. Co w naszym życiu jest dla nas najważniejsze? Praca czy rodzina? A może jedno i drugie? Gdzie będziemy za 10 lat, a gdzie chcielibyśmy być? Może warto coś zmienić, postawić sobie nowe cele?

*Traktujmy swoich partnerów po partnersku. *Rozmawiajmy, o tym co się dzieje w pracy. Informujmy ich o tym, kiedy będziemy bardziej zajęci. Niech będą na bieżąca z naszymi problemami.

*Rozmowa przy kawie. *Zaplanujmy choć jeden wspólny poranek. Zanim wybierzemy się do pracy spędźmy razem kilka chwil. Podyskutujmy o życiu, dzieciach, sprawach poważnych i błahych.

d30m9fs

Zaplanujmy coś specjalnego. Przeznaczy jeden wieczór w tygodniu dla rodziny. Zaproponujmy partnerom randkę, kolację przy świecach. Pójdźmy do kina z dziećmi, pobawmy się z nimi przez chwilę. Sprawmy, że rodzina przez ten jeden wieczór będzie dla nas najważniejsza.

Stwórzmy strefy wolne od pracy. Jeżeli musimy popracować w weekend, postarajmy się żeby na wykonanie zadania poświęcić nie więcej niż jeden dzień lub kilka godzin. Kiedy wyznaczony czas się skończy, nie odbierajmy firmowych maili, wyłączmy firmową komórkę.

JK/JK

d30m9fs

Podziel się opinią

Share
d30m9fs
d30m9fs