Praca w Niemczech mniej atrakcyjna. Spadek w rankingu
Niemcy tracą popularność w globalnej konkurencji o wykwalifikowanych pracowników. Najbardziej atrakcyjnymi krajami są Nowa Zelandia, Szwecja, Szwajcaria, Australia i Norwegia.
Jak wynika z badania Fundacji Bertelsmanna, od 2019 roku Niemcy spadły z 12. na 15. miejsce wśród 38 krajów OECD (w tym Polski), klasyfikowanych pod względem atrakcyjności dla wykwalifikowanych migrantów.
Indeks OECD Indicators of Talent Attractiveness bierze pod uwagę różne czynniki, które są istotne dla wykwalifikowanych migrantów, m.in. możliwości robienia kariery, dochody i podatki, perspektywy na przyszłość, możliwości dla członków rodziny czy wydawanie wiz - informuje telewizja ARD.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na strefie euro korzystają głównie Niemcy? To wielki mit
Według indeksu, najbardziej atrakcyjnymi krajami dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów spośród państw OECD są Nowa Zelandia, Szwecja, Szwajcaria, Australia i Norwegia.
Chociaż warunki w Niemczech nie pogorszyły się od ostatniej oceny w 2019 roku, inne kraje zyskały, wyprzedzając Niemcy w rankingach.
Szwecja, Szwajcaria, Kanada, Norwegia i Nowa Zelandia są na szczycie listy krajów atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Niemcy spadły z 6. na 13. miejsce. Główną wymienianą uciążliwością jest wolne tempo cyfryzacji.
Niemcy za USA. Studenci docenili
Z kolei w obszarze szkolnictwa wyższego Niemcy wypadają dobrze w międzynarodowym porównaniu. Według oceny Niemcy zajmują drugie miejsce za USA, jeśli chodzi o atrakcyjność dla studentów z całego świata.
Prawie 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku - wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group. W porównaniu z badaniem sprzed roku, pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych co do tego czy chce pozostać w kraju, czy wyjechać za pracą.