Trwa ładowanie...

Prawie 18 mln klientów może mieć w weekend problem z dostępem do kont

W weekend i pierwszych dniach przyszłego tygodnia klienci kilku dużych banków będą mieć problemy z dostępem do kont i z wykonywaniem podstawowych operacji. Wszystko przez planowane prace serwisowe. Dotyczy to ponad 18 mln klientów. Największe utrudnienia są w Credit Agricole. Mniejsze w PKO BP, ING, BGŻ BNP Paribas i Deutsche Banku.

Share
Prawie 18 mln klientów może mieć w weekend problem z dostępem do kontŹródło: Shutterstock.com
d8si9ne

Wiele osób czwartkowym Bożym Ciałem rozpoczęło długi weekend. Ten czas kilka dużych banków wykorzystało na przeprowadzenie okresowych prac serwisowych w swoich systemach. W kilku przypadkach są one poważniejsze i potrwają dłużej niż tylko kilka godzin późną nocą.

Wśród 24 największych banków działających w naszym kraju w przypadku 5 możemy mieć problemy z dostępem do kont przez internet czy telefon.

Największym bankiem w tym gronie jest PKO BP, z którego usług korzysta ponad 9 mln klientów. Tu jednak nie będzie dostępu tylko do jednej z funkcjonalności serwisu iPKO. Chodzi o zakładkę "Ubezpieczenia". Dostęp do tej część jest zablokowany od środy 14 czerwca (godz. 19:00) do godziny 24:00 w niedzielę. Nie tylko przez internet, ale również przez infolinię nie będzie można załatwić nic w kwestii ubezpieczenia wykupionego przez PKO BP.

d8si9ne

Kolejnym dużym bankiem, który może sprawić problemy klientom w najbliższych dniach jest ING Bank Śląski. Ponad 4 mln osób korzystających z jego usług musi się liczyć z tym, że w nocy z niedzieli na poniedziałek (18/19 czerwca) w godzinach 0:00-01:00 niedostępne będą wpłatomaty i bankomaty, płatności BLIK oraz system ING CardsOnLine.

Utrudnienia będą też kolejnego dnia, a właściwie w nocy z poniedziałku na wtorek od godziny 00:00 do 3:00. Niedostępne będą dla klientów wpłatomaty i bankomaty (przy czym niedostępność pojedynczych urządzeń, w podanym przedziale czasowym, trwać będzie do 30 minut) oraz płatności telefonem (BLIK, NFC, Mastercard w telefonie).

"W czasie prac nie aktywujesz karty i nie nadasz PIN-u. Jeżeli wiesz, że będziesz potrzebować gotówki, o ile to możliwe, zadbaj o to wcześniej" - radzi ING.

Ponad 2,5 mln klientów ma BGŻ BNP Paribas. Od godziny 23:00 w sobotę 17 czerwca przez kolejne 8 godzin do 7:00 w niedzielę 18 czerwca nie będą na bieżąco realizowane przelewy wewnętrzne, doładowania telefonów oraz operacje na lokatach (założenie/zerwanie). Dodatkowo nie będą aktualizowane salda kont po transakcjach kartą. Wszystko przez prace serwisowe w ramach bankowości internetowej i mobilnej.

d8si9ne

Jak informuje bank, dostęp do konta internetowego w ramach bankowości Internetowej i mobilnej będzie możliwy, natomiast same wymienione typy operacji zlecone w czasie przerwy technicznej będą realizowane dopiero po godzinie 7 rano w niedzielę.

"Jednocześnie zapewniamy, że operacje kartowe i dostęp do bankomatów będą przebiegać bez żadnych zakłóceń" - podkreśla BGŻ BNP Paribas.

Jeśli klienci Deutsche Banku mieli w sobotę nad ranem problemy z dostępem do internetowych systemów db easyNET i db powerNET, to uspokajamy, że to również efekt planowanych wcześniej przez bank prac serwisowych. Dostęp był zablokowany w godzinach 0:00-9:00.

Największe utrudnienia dla klientów Credit Agricole

Ponad 2 mln klientów obsługuje Credit Agricole i tu utrudnienia są największe. "W weekend 16-18 czerwca bank Credit Agricole planuje przerwę technologiczną w związku z łączeniem kilku dotychczas wykorzystywanych systemów informatycznych w jeden system. Uprzejmie prosimy o wykonanie planowanych płatności i przelewów we wcześniejszym terminie lub przełożenie ich realizacji na kilka dni po zakończeniu przerwy" - informuje bank.

d8si9ne

Dokładnie od godz. 18:00 w piątek 16 czerwca do godz. 10:00 w poniedziałek 19 czerwca wyłączone będą serwisy bankowości elektronicznej CA24 oraz ograniczony zostanie dostęp do produktów i usług banku. W szczególności niedostępne będą serwisy CA24 (internetowy, mobilny, tekstowy), automatyczny serwis telefoniczny IVR oraz płatności internetowe Przelew Online. Nie będzie więc np. można zalogować się na swoje konto w e-banku, aplikacji mobilnej, zapłacić za zakupy przelewem online w sklepie internetowym. Od godz. 17:00 w piątek nie można także wpłacić pieniędzy na rachunek poprzez wpłatomat.

Nie będzie możliwe również otrzymywanie powiadomień SMS o wykonanej transakcji kartą czy odpowiedzi na wysłane zapytanie o saldo. Serwis telefoniczny CA24 będzie dostępny wyłącznie w zakresie zastrzegania kart - poza zastrzeżeniem karty, nie będzie możliwe wykonanie żadnej innej operacji w tym serwisie.

Credit Agricole uspokaja jednak, że nie przewiduje utrudnień w korzystaniu z kart płatniczych w sklepach i punktach usługowych, a także przy wypłacie gotówki z bankomatów.

Szczegóły wszystkich planowanych przerw w działaniu systemów bankowych znajdziemy zawsze kilka dni przed ich wystąpieniem na stronach internetowych banków. Informacje takie można znaleźć w zakładce "Aktualności" lub w oknie służącym do logowania się na konto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d8si9ne

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8si9ne
d8si9ne