Trwa ładowanie...
d2vn45q

BGŻ BNP Paribas

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: Wlodzimierz Wasyluk

BGŻ BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, ale specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa i infrastruktury regionalnej.

Historia

Początki BGŻ są związane z Polskim Bankiem Rolnym, który powstał w 1919 roku. W wyniku jego połączenia z Centralnym Związkiem Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych w 1975 roku powstał Bank Gospodarki Żywnościowej. Został później, w 1994 roku, przekształcony w spółkę akcyjną. W tym samym roku Biuro Maklerskie BGŻ jako pierwsze w Polsce otrzymało zezwolenie na prowdzenie doradztwa w zakresie obrotu papierami wartościowymi. W 2001 wprowadzono bankowość elektroniczną.

W 2012 roku bank Rabobank Polska (należący do holenderskiej spółdzielczej instytucji bankowej) ogłosił plany fuzji z BGŻ. Doszło do niej dwa lata później z przeniesieniem całości majątku na BGŻ.

Kilka miesięcy później, także w 2014 roku, zarządy Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polski podpisały plan połączenia obu podmiotów, do czego doszło w 2015 roku. W 2016 roku doszło do kolejnej fuzji – z Sygma Bank Polska.

Właściciel

88,33% akcji Banku BGŻ BNP Paribas należy do BNP Paribas S.A., a 6,66% do Rabobank International Holding BV. Prezesem Zarządu do 2017 roku był Tomasz Bogus.

Działalność

Do Banku BGŻ BNP Paribas należą następujące spółki zależne:

  • Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGŻ BNP Paribas S.A. – oferuje ono pomysły inwestycyjne na polskim i zagranicznym rynku, fundusze inwestycyjne oaz zarządzanie portfelem papierów wartościowych;
  • Bankowy Fundusz Nieruchomościowy Actus Sp. z o.o. - zajmuje się dzierżawą nieruchomości, ich nabywaniem i sprzedażą i prowadzeniem inwestycji budowlanych. Oferuje także wyceny nieruchomości oraz pośrednictwo w handlu i wynajmie;
  • BGŻ BNP Paribas Faktoring Sp. z o.o. - działalność jest skierowana do przedsiębiorstwo, szczególnie do międzynarodowych korporacji. Zajmuje się usługami faktoringowymi z przejęciem i bez przecięcia ryzyka wypłacalności odbiorców;
  • BNP Paribas Group Service Center Spółka Akcyjna – oferuje pośrednictwo finansowe (organizowanie i oferowanie pożyczek i kredytów), prowadzi obsługę księgową i zajmuje się obsługą programów lojalnościowych.
  • BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. - zajmuje się wyposażeniem logistycznym (maszyny budowlane, rolnicze, pojazdy) i technologicznym (sprzęt muzyczny, audiowizualny, wyposażenie biurowe), profesjonalnym (obrabiarki, sprzęt biurowy, wyposażenie handlowe) i wynajmem nieruchomości.

Od 2006 roku funkcjonuje Fundacja BGŻ BNP Paribas, która powstała w wyniku fuzji Fundacji BNP Paribas i Fundacji BGŻ. Prowadzi ona m.in. projekty „Dream up – edukacja poprzez muzykę” (wspierający rozwój dzieci i młodzieży z ognisk wychowawczych), program stypendialny „Klasa” (dla zdolnych absolwentów gimnazjów z małych miejscowości) oraz projekt „Agrotalenty” (program rozwoju młodych talentów rolniczych).

Liczba placówek

Bank BGŻ BNP Paribas ma około 500 placówek w całej Polsce.

Wartość

Aktywa Banku BGŻ BNP Paribas w 2017 roku wyniosły blisko 72 miliardy złotych. Zysk netto w 2 kwartale wyniósł 81,2 mln zł.

d2vn45q

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn45q
d2vn45q
d2vn45q
d2vn45q