Trwa ładowanie...
d3uczeo

Prezes URE nie uwalnia rynku energii, koncerny chcą podwyżek

Nieuwolnienie cen energii elektrycznej dla
gospodarstw domowych przez Urząd Regulacji Energetyki od 1
stycznia 2009 roku nie ustrzeże odbiorców przed podwyżkami, bo
wnioski o podwyżki taryf już trafiły do Urzędu. Koncerny
energetyczne samą decyzję URE postrzegają jako niekorzystną dla
rynku.

d3uczeo
d3uczeo

W poniedziałek prezes URE Mariusz Swora zdecydował, że uwolnienie cen energii w segmencie gospodarstw domowych nie nastąpi od przyszłego roku. Dodał jednak, że docelowo urząd zamierza zrezygnować z regulowania tego segmentu rynku, wtedy kiedy stanie się on konkurencyjny.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Tomasz Zadroga poinformował PAP, że koncern spodziewał się innej decyzji.

_ PGE spodziewała się innej decyzji. Uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest uwolnienie cen i stworzenie w pełni konkurencyjnego rynku _- uważa Zadroga.

Jako niekorzystną, decyzję URE, odbierają także spółki Enea i Enion Energia.

d3uczeo

_ Już kilka dni wcześniej pojawiały się w mediach informacje, że prezes URE raczej nie uwolni cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Spółka nie była więc zaskoczona taką decyzją. Pomimo, iż jest to decyzja niekorzystna dla rynku, mamy nadzieję, że przy zatwierdzaniu wniosków taryfowych dla gospodarstw domowych prezes URE będzie uwzględniał realia rynku energii _- powiedziała PAP Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Enion Energia.

Z podobnego założenia wyszła Enea, która jeszcze przed decyzją o uwolnieniu rynku, złożyła wniosek o zmianę taryfy cenowej.

_ Jesteśmy w trakcie analizowania decyzji URE. Chcieliśmy tego uwolnienia, było ono planowane. Wolny rynek szybciej przyspieszy konkurencyjność na rynku, to jest nasze zdanie. Prezes URE podjął taką decyzję, a nie inną, my to oczywiście szanujemy _ - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Enei Paweł Oboda. _ Złożyliśmy wniosek o zmianę taryfy dla gospodarstw domowych, to było jakieś dwa tygodnie temu. W tej chwili jesteśmy na etapie negocjacji z URE. Proponowana przez nas podwyżka nie jest znacząca _ - dodał.

Przedstawiciele spółek energetycznych zgodnie uważają, że uwolnienie rynku nie wiązałoby się z automatycznym wywindowaniem cen przez sprzedawców. Ich zdaniem ceny kształtują się pod wpływem innych czynników.

d3uczeo

_ Nie demonizowałbym decyzji o uwolnieniu cen. To nie jest główny czynnik kształtujący ceny energii. Na ceny energii wpływ mają ceny paliw (węgla, gazu), propozycje UE dotyczące pakietu klimatyczno- energetycznego (kwestia limitów CO2) oraz potrzeby inwestycyjne. Bezzasadne wydają się wiec obawy, że uwolnienie rynku wiązałoby się z niekontrolowanym wzrostem cen _ - twierdzi prezes PGE.

Podobnie widzi sprawę koncern RWE Stoen.

_ Ceny oferowane przez RWE Stoen są uzależnione od stawek hurtowych cen energii elektrycznej, które z kolei podyktowane są cenami paliw, obciążeniami z tytułu praw do emisji CO2 i pilną potrzebą wielkich inwestycji w nowe moce wytwórcze _ - powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Borek-Dwojak z RWE Stoen.

d3uczeo

Wzrost cen hurtowych energii, zmusza koncerny do składania w URE wniosków o zmianę taryfy, w tej chwili w urzędzie znajdują się wnioski Enei. Także wiceprezes grupy energetycznej Tauron Krzysztof Zamasz potwierdził, że spółki dystrybucyjne Enion, EnergiaPro i Gigawat złożyły wnioski o korektę taryf, chcąc urealnić w nich ponoszone koszty.

_ Ze względu na wzrost cen hurtowych zakupu energii elektrycznej, Enion Energia nie może utrzymać cen sprzedaży energii na obecnym poziomie i podwyżki na pewno będą _ - podkreśla rzecznik Enion Energia.

Rzecznik prasowy URE Agnieszka Głośniewska potwierdziła PAP, że do urzędu trafiły wnioski o korekty taryf spółek Enea, EnergiaPro i Enion Energia. Znajdują się one obecnie na etapie analizowania.

Bartek Godusławski

d3uczeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uczeo