Trwa ładowanie...

Program Mieszkanie dla Młodych coraz popularniejszy. Skorzystało już ponad 40 tys. wnioskodawców

Sądząc po zainteresowaniu programem, środki na ten rok zostaną w całości wykorzystane - powiedział PAP z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. W marcu analizy pokażą do kiedy wystarczy środków w programie na bieżący rok - dodał.

Program Mieszkanie dla Młodych coraz popularniejszy. Skorzystało już ponad 40 tys. wnioskodawcówŹródło: Eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dsvvq7s
dsvvq7s

Sądząc po zainteresowaniu programem, środki na ten rok zostaną wykorzystane w całości - powiedział zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. W marcu analizy pokażą, do kiedy wystarczy środków w programie na bieżący rok - dodał.

W grudniu 2015 r. padł kolejny rekord w liczbie złożonych do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla Młodych". Złożono wtedy 6 553 wniosków na kwotę 172,05 mln zł. Jest to najlepszy wynik w dwuletniej historii funkcjonowania programu - powiedział Bogusław Białowąs. Jak wynika z danych BGK w puli dofinansowania na rok 2016 pozostało jeszcze ponad 320 mln zł. Wykorzystanie środków w roku 2017 pozostaje na poziomie ok. 5 proc., a w roku 2018 - poniżej 0,5 proc.

Jak zaznaczył Białowąs wstępna analiza, która określi, kiedy skończą się środki w programie "Mieszkanie dla Młodych" na rok 2016, będzie mogła być dokonana dopiero po dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku. Po 1 września zeszłego roku nastąpił zdecydowany wzrost zainteresowania programem.

Wszystko dlatego, że 1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto nowela zwiększyła dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci (20 proc. dla rodzin z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Zniesiono także limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci, którzy chcą wziąć udział w programie (do tej pory limit wynosił 35 lat). Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

dsvvq7s

Kto i jak może skorzystać

Według danych BGK udział mieszkań pochodzących z rynku wtórnego sięgał we wrześniu 49 proc. Jak mówi z-ca dyrektora BGK, wbrew wcześniejszym analizom ekspertów rynku nieruchomości, na rynku wtórnym jest dużo mieszkań, które kwalifikują się do sfinansowania ich zakupu w oparciu o program MdM. - Mówimy tu w sposób szczególny o lokalizacjach innych niż metropolitalne - a więc dotyczące średnich i małych miast oraz większych miejscowości - podkreślił ekspert BGK.

Po modyfikacjach ustawy z programu skorzystało też dużo więcej rodzin wielodzietnych. - Był taki moment, że w Warszawie rodzina z trójką i większą liczbą dzieci mogła liczyć na maksymalne finansowe wsparcie w wysokości ponad 116 tys. zł - zauważył dyrektor Białowąs.

Jak zaznaczył, mało jest mieszkań, które są gotowe i do sprzedania od ręki. - Często - jak pokazują dane analityków rynku mieszkaniowego - lokale kupowane są już na poziomie 20-30 proc. zaawansowania inwestycji - powiedział. Tłumaczył, że w przypadku, gdy zainteresowany dofinansowaniem przyjdzie dziś do banku, a mieszkanie ma być oddane np. w lutym 2017 roku, to otrzymując dofinansowanie, skorzysta z limitu dostępnego w 2017 roku. - W przypadku rynku pierwotnego, zgodnie z konstrukcją ustawy, dofinansowanie jest wypłacane na samym końcu transakcji - dodał.

- Dzięki takiej konstrukcji ustawy jest pewna symbioza pomiędzy rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym. Rynek pierwotny korzysta z limitów lat przyszłych, natomiast rynek wtórny rządzi się zasadą "tu i teraz" - powiedział z-ca dyrektora BGK.

dsvvq7s

Jak poinformował, od początku programu MdM do BGK wpłynęło blisko 47 tys. wniosków. - 88 proc. z tych wniosków znalazło swój finał w podpisaniu umowy kredytowej - zaznaczył dyrektor. Jak wyjaśnił, różnica pomiędzy liczbą złożonych wniosków, a zawartych umów wynika z tego, że nie wszyscy potencjalni nabywcy, którzy złożyli wnioski, decydują się ostatecznie na podpisanie umowy i zaciągnięcie kredytu.

Łączna kwota dopłat zarezerwowanych w limicie przewidzianym na 2015 r. wyniosła 520,77 mln zł. Od stycznia 2014 r. do BGK wpłynęło 46 873 wniosków na kwotę ponad 1 mld 133 mln zł. Do tej pory program pomógł w decyzji o zakupie mieszkania już 41 256 beneficjentom.

W ubiegłym tygodniu wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych", który obowiązuje do końca 2018 r. Zapowiedział jednocześnie nowy program.

dsvvq7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsvvq7s