Przedsiębiorcy i pracodawcy: Polska powinna być krajem wolnym gospodarczo
Polska powinna być krajem wolnym gospodarczo, tak jak Szwajcaria - uważają członkowie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W wtorek związek opublikował raport, z którego wynika jednak, że Polsce daleko do szwajcarskich standardów prowadzenia biznesu.
Jak poinformował we wtorek dziennikarzy prezes związku Cezary Kaźmierczak, w tym roku ZPP publikuje trzecią edycję raportu. Opracowanie jest poświęcone prawno-instytucjonalnym uwarunkowaniom prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
- Polska awansuje w rozmaitych rankingach oceniających łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, ale to nie powinno nam przysłonić tego, że w tych najważniejszych dla przedsiębiorców sprawach od lat nie zmienia się nic - ocenił Kaźmierczak.
Przyznał, że wyższe miejsce Polski w rankingach to m.in. efekt przeprowadzanej przez rząd deregulacji zawodów, usprawnień w sądownictwie, czy ograniczenia obowiązków informacyjnych firm. Brakuje jednak - jak zaznaczył - rozwiązań systemowych na szeroką skalę. - Dokonane przez rząd reformy, choć istotne i plasujące nas nieco wyżej w światowych rankingach, nadal pozostają niewystarczające - dodał prezes ZPP.
Wyjaśnił, że polscy przedsiębiorcy narzekają przede wszystkim na wysokie podatkowe koszty zatrudniania pracowników, skomplikowany system podatkowy i ogromną biurokrację. O ile rozwiązanie pierwszego problemu wymagałoby przerzucenia opodatkowania z pracy na przykład na konsumpcję, to dwie kolejne kwestie są jedynie sprawą woli politycznej, ponieważ ani uproszczenie systemu podatkowego ani ograniczenie biurokracji nie wymagają specjalnych nakładów; koszty polityczne też nie byłyby wielkie - wskazał Cezary Kaźmierczak.
Autorzy raportu powołują się na indeks wolności gospodarczej opracowywany przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. Polska w tym indeksie zajmuje 50. miejsce na 186 uwzględnionych krajów. Wśród państw europejskich jesteśmy na 23. miejscu, co czyni nas krajem "umiarkowanie wolnym". Według The Heritage Foundation wolnych gospodarczo jest tylko sześć krajów na świecie: Kanada, Hongkong, Singapur, Australia, Nowa Zelandia i Szwajcaria, która jest w tym gronie jedynym państwem europejskim.
- Powinniśmy dążyć do tego, by osiągnąć poziom szwajcarski, jeśli chodzi o warunki prowadzenia firm. Trudno też zarzucić Szwajcarii, że jest krajem dzikiego kapitalizmu - powiedział Kaźmierczak. - Dziwi mnie, że rząd nie wykorzystuje prostych rezerw, które nadal - w odróżnieniu od większości państw zachodnich - mamy. Te proste rezerwy, to przywrócenie wolności gospodarczej - co najmniej na poziomie średniej unijnej. Polska potrzebuje nowego systemu podatkowego, ograniczenia biurokracji i przywrócenia wolności gospodarczej - podsumował.