Trwa ładowanie...
d3b3wt8
d3b3wt8

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 22 marca

...
Share
d3b3wt8

22.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 22 marca.

RZECZPOSPOLITA

Musimy więcej wydawać na infrastrukturę gazową. W ciągu dwóch ostatnich lat zmniejszyło się bezpieczeństwo energetyczne Polski. (s.B1)

d3b3wt8

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. (s.B1)

Polacy najchętniej w sklepach internetowych kupują w poniedziałek między godz. 11.00 a 16.00. W ten dzień jest dwa razy więcej transakcji niż w sobotę. (s.B2)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenia, że gaz łupkowy nie przyniesie rewolucji. "Na razie nie jest to dla nas temat" - powiedział. "Nikt nie wie, ile go jest i jakie są koszty jego wydobycia. Oczekujemy, że koszty będą wysokie i niekonkurencyjne wobec konwencjonalnych złóż" - poinformował. Zapytany o sytuację Cypru, powiedział, że obecnie proponowane rozwiązania unijne "nie są cywilizowane i łamią międzynarodowe prawo". "Jeśli otrzymamy nowe propozycje, zastanowimy się nad dalszą pomocą dla Cypru" - powiedział. (s.B6)

Zwalnia eksport polskiej motoryzacji. Ten rok będzie zapewne jeszcze gorszy od już słabego roku poprzedniego. (s.B8)

d3b3wt8

"Na razie cena drewna nie ulegnie zmianie" - powiedział Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. "Decyzję o ewentualnej podwyżce lub obniżce podejmiemy po II kwartale" - dodał. (s.B16)

PARKIET

Wyniki największych firm będą pod presją. W 2013 r. nie ma co liczyć na poprawę rezultatów banków i spółek energetycznych. Wyróżnić się za to mogą koncerny paliwowe. (s.01,05)

Rząd może sięgnąć głębiej do kieszeni energetyki. Analitycy nie zdziwią się, jeśli PGE wypłaci w tym roku nawet dwukrotnie wyższą dywidendę, niż chciałby zarząd. Większe udziały w zyskach energetyki są potrzebne, by łatać budżet. Poprawią też wycenę Energi. (s.03)

d3b3wt8

Banki wyemitują papiery dłużne za 10 mld zł. Zadłużenie banków z tytułu emisji obligacji może w tym roku wzrosnąć do 50 mld zł. (s.21)

GAZETA WYBORCZA

Luigi Lovaglio, włoski prezes Banku Pekao, był w zeszłym roku najlepiej zarabiającym polskim finansistą. Do kieszeni wpadło mu prawie 4,5 mln zł. Przeciętne roczne wynagrodzenie prezesa wielkiego banku w Polsce wynosi 2,9 mln zł brutto. Wciąż mniej niż kolegów na Zachodzie. (s.17)

Na Cyprze wciąż trwają gorączkowe poszukiwania 5,6 mld euro, by dostać pomoc ratunkową z zagranicy. Jeśli do poniedziałku rząd nie przedstawi planu, jak zamierza znaleźć pieniądze, kraj zbankrutuje. (s.18)

d3b3wt8

Gazowy szantaż. Premier Rosji zażądał od Ukrainy rezygnacji ze strategicznych umów energetycznych z UE w zamian za stworzenie gazociągowego konsorcjum z Gazpromem. (s.19)

Emerytury z OFE wypłacą same OFE przez kilkanaście lat lub ubezpieczyciele dożywotnio. Taki wybór chcą dać Polakom towarzystwa emerytalne - wynika z informacji do których dotarła "GW". (s.21)

PULS BIZNESU

E.Leclerc zmienia wizerunek. Nowa strategia sieci zakłada inwestycje w obiekty handlowe, marki własne i marketing. (s.9)

d3b3wt8

Multimedia szukają milionów na przejęcia. Operator kablowy negocjuje wzrost długu. Pieniądze z obligacji lub kredytu wyda na budowę sieci i akwizycje. (s.9)

Asseco ma czterech rywali w walce o kontrakt w ZUS. Bull, Capgemini i Sygnity chcą walczyć z rzeszowską spółką w przetargu na rozwój systemu KSI. Stawką jest 300 mln zł. (s.11)

W 2013 r. wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy do 2,6 proc. - przewidują analitycy biorący udział w rankingu prognoz "PB". (s.12) (PAP) morb/ jow/

d3b3wt8

Podziel się opinią

Share
d3b3wt8
d3b3wt8