Trwa ładowanie...
IAR
strajk

Przez Polskę przetoczyła się rekordowa fala protestów

Tylko w pierwszym półroczu tego roku doszło w Polsce do blisko 12 tysięcy strajków - pisze "Puls Biznesu". Wzięło w nich udział 197 tysięcy osób. Dziennik podkreśla, że w ciągu roku liczba protestów skoczyła siedmiokrotnie. Najczęściej protestowano w oświacie, ale też w służbie zdrowia, górnictwie i na pocztach.
Share
Przez Polskę przetoczyła się rekordowa fala protestów
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
dj8bu6n

"Puls Biznesu" pisze dla porównania, że w pierwszym półroczu 2005 roku Główny Urząd Statystyczny zarejestrował 7 strajków.

Dziwić może fakt - zauważa gazeta - że nastroje społeczne są najgorętsze akurat teraz, gdy gospodarka rozwija się w szybkim tempie. W 2007 roku PKB wzrósł o 6,6%, co było najwyższą dynamiką od 10 lat. Pierwsze dwa kwartały 2008 roku były niewiele gorsze - gospodarka rosła w tempie 6,1% i 5,8%.

Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej

Eksperci wyjaśniają, że rosnąca liczba strajków w okresie dobrej koniunktury to paradoks tylko pozorny. Kiedy sytuacja gospodarcza była bardzo zła, do 2003 roku, pracownicy bali się protestować w obawie przed utratą posad. Teraz rolę się odwracają - firmy się rozwijają i brakuje rąk do pracy.

dj8bu6n

Podziel się opinią

Share
dj8bu6n
dj8bu6n