Psychopaci są wśród nas
1 na 10 pracowników może mieć skłonności psychopatyczne
Z badań Auckland University Business School's Department of Management wynika, że 1 na 10 pracowników w Nowej Zelandii może mieć skłonności psychopatyczne, mimo iż funkcjonuje według norm społecznych.
Psycholog Giles Burch, uważa, że takie osoby nie popełniają poważnych zbrodni, nie przebywały w więzieniu, nie były hospitalizowane. Funkcjonują w normalnym społeczeństwie, często z sukcesami, cieszą się też szacunkiem swoich szefów.
Jak uważa G. Burch tendencje psychopatów, takie jak swada, wysokie mniemanie o sobie, kłamstwa, brak poczucia winy, empatii, wyrzutów sumienia, egocentryzm, narcyzm, mogą bardzo silnie oddziaływać na współpracowników. Często jednak ukrywają oni te cechy i otrzymują awans. Ciężko ich również usunąć z miejsca pracy.
Międzynarodowe badania pokazały, że niesłabnący stres związany z toksycznym miejscem pracy powoduje lęk i depresję kliniczną u 30% kobiet i 20% mężczyzn pracujących w takim środowisku. Oddziałuje on nie tylko na samych pracowników, ale także na ich rodziny i przyjaciół.