Trwa ładowanie...
d3i34ye

Putin: Gazociąg Północny będzie ekologicznie bezpieczny

Premier Rosji Władimir Putin zapewnił w środę, że Gazociąg Północny będzie bezpieczną ekologicznie, pewną i działającą bez zakłóceń trasą dostaw gazu do Europy. Putin mówił o tym w Helsinkach na spotkaniu liderów państw regionu Bałtyku, dotyczącym ekologii.

Share
d3i34ye

Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że przy budowie gazociągu pod dnie Bałtyku "będą użyte najbardziej współczesne i unikalne technologie".

Podkreślił, że szczegółowa międzynarodowa ocena wpływu projektu na otoczenie ustaliła, że nie ma zagrożeń ekologicznych.
- Ocena była zaakceptowana w ramach konwencji z Espoo - dodał.

Według Putina wydatki na ekspertyzy ekologiczne związane z gazociągiem były bezprecedensowo wysokie.
- Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tak szerokich badań z wykorzystaniem takich środków nie prowadzono nigdy w historii regionu bałtyckiego - zapewnił.

Wskazał, że oficjalną zgodę na budowę Nord Stream wyraziły Niemcy, Dania i Szwecja, a kończą się odpowiednie procedury w Finlandii.

d3i34ye

Przekonywał też, że gazociągi idące po dnie morskim dowiodły swojej skuteczności.
- Ponad jedna trzecia dostaw gazu do Europy realizowana jest na trasach położonych na dnie Morza Północnego, Czarnego i Śródziemnego. I to wszystko funkcjonuje normalnie - zauważył, dodając, że "dotąd nie wywoływało to żadnych problemów" ani "takich emocji".

Gazociąg Północny jest przeznaczony do eksportu gazu rosyjskiego do Europy i będzie biec po dnie Morza Bałtyckiego. Pierwsza nitka rurociągu, która połączy rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem, ma być gotowa pod koniec 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Gazociąg będzie mieć przepustowość 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszt projektu szacuje się na 7,4 mld euro.

d3i34ye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i34ye
d3i34ye