Trwa ładowanie...
d1n3jlm
oecd

Putin rozmawiał z szefem OECD o warunkach wejścia Rosji do organizacji

Problemy dotyczące wejścia Rosji do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) były w czwartek głównym tematem rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z przebywającym w Moskwie sekretarzem generalnym OECD Jose Angelem Gurrią.
Share
d1n3jlm

Putin i Gurria omówili również kwestie związane ze współpracą Rosji i OECD w ramach prezydencji FR w G20 w 2013 oraz G8 w 2014 roku.

Prezydent Rosji oświadczył, że jego kraj "konsekwentnie trzyma się terminarza harmonizacji swoich relacji z OECD". - Wykonaliśmy już najważniejszą część pracy - przystąpiliśmy do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - dodał.

Gurria ze swej strony poinformował, że OECD w ciągu miesiąca oczekuje w swojej siedzibie w Paryżu wicepremiera Igora Szuwałowa, odpowiadającego w rządzie FR za negocjacje z tą organizacją.

d1n3jlm

Jest to już druga w tym roku wizyta sekretarza generalnego OECD w Moskwie. Poprzednio Gurria gościł w stolicy Rosji w połowie stycznia. Spotkał się wtedy z premierem FR Dmitrijem Miedwiediewem.

OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym. Obecnie skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa, w tym Polskę. Rosja zabiega o członkostwo w tym elitarnym gronie od 1996 roku. Od 2009 roku prowadzi z OECD negocjacje w tej sprawie na podstawie "mapy drogowej" zatwierdzonej przed radę tej organizacji w 2007 roku.

Kraje kandydujące do OECD powinny szanować fundamentalne wartości tej organizacji - przywiązanie do pluralistycznej demokracji opierającej się na prymacie prawa i przestrzeganiu praw człowieka, a także zasady otwartej i transparentnej gospodarki oraz cele stabilnego rozwoju.

W ocenie Kremla przystąpienie Rosji do WTO stwarza warunki do wejścia FR także do OECD, co - jak zauważył kiedyś Putin - stanie się "znakiem jakości" dla rosyjskiej gospodarki.

d1n3jlm

Władze w Moskwie wyrażają nadzieję, że Rosja zdoła wejść do tej organizacji w 2014 roku, dostosowawszy wcześniej swoje prawo gospodarcze do norm OECD. Zarazem liczą się z tym, że niektóre kraje członkowskie mogą przedstawić Federacji Rosyjskiej różne pretensje dotyczące jej polityki wewnętrznej.

W ujawnionej przez rosyjskie media w sierpniu 2012 roku notatce MSZ Rosji radzi swojemu rządowi, by w razie problemów politycznych w negocjacjach z OECD argumentował, że Hiszpania i Portugalia przystąpiły do niej w 1961 roku pod rządami dyktatorów, a Grecja pozostała w niej po przewrocie "czarnych pułkowników" w 1967 roku. Z notatki rosyjskiego MSZ wynika, że Rosja zostanie poproszona o uchylenie różnych ograniczeń, które pozostały po jej przystąpieniu do WTO (jak np. zakaz otwierania filii zagranicznych banków), o uznawanie badań lekarstw, pestycydów, kosmetyków i dodatków do żywności przeprowadzonych w zagranicznych laboratoriach, a także o ścisłe reglamentowanie kredytów eksportowych i upublicznianie danych o subsydiach dla przemysłu.

Wśród krajów deklarujących wsparcie dla starań Rosji o przystąpienie do OECD są USA. Zdaniem Waszyngtonu spełnienie przez Moskwę rygorystycznych kryteriów tej organizacji będzie dopełnieniem własnych starań Rosji o dalszą modernizację i dywersyfikację jej gospodarki.

Także Polska popiera dążenie Rosji do wejścia do OECD, co w grudniu 2012 roku zadeklarował w Moskwie polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d1n3jlm

Podziel się opinią

Share
d1n3jlm
d1n3jlm