Trwa ładowanie...
d2a42fr
d2a42fr

Putin: średnia cena ropy w 2009 roku wyniesie 50-55 USD

Średnia cena ropy naftowej w tym roku może wynieść 50-55 dolarów - poinformował premier Rosji Władimir Putin. Szef rosyjskiego rządu przedstawił tę prognozę na spotkaniu z liderami frakcji w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, których przyjął w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy.
Share
d2a42fr

Putin przypomniał, że skorygowany rosyjski budżet na 2009 rok opiera się na konserwatywnej prognozie, zakładającej, iż średnia cena surowca wyniesie 41 USD. Premier podał też, że deficyt budżetowy w tym roku osiągnie 8 proc. PKB.

Putin oświadczył, że przy planowaniu wydatków na inwestycje w 2010 roku należy skoncentrować się na rozpoczętych budowach i wstrzymać się z rozpoczynaniem nowych.

Szef rosyjskiego rządu zadeklarował, że priorytetem w polityce zagranicznej i gospodarce Rosji pozostają relacje z krajami poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

d2a42fr

Putin podkreślił również, że Rosja nie zrezygnowała z przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jednak - jak to ujął - na pierwszy plan wyszło tworzenie unii celnej z Białorusią i Kazachstanem.

Rosyjski premier przekazał, że Rosja zamierza utrzymać preferencje handlowe dla Białorusi, w tym w sferze energetycznej. Putin zauważył, że dzięki niskiej cenie, za którą Białoruś kupuje w Rosji ropę, kraj ten stał się jednym z największych eksporterów produktów naftowych w Europie.

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr