Trwa ładowanie...

Rabat na prąd do 80 proc. Tylko się zatrudnij!

Państwowe firmy wydają rocznie na przywileje miliardy złotych. Korzystają pracownicy mundurówki, nauczyciele, transportowcy, górnicy, hutnicy i energetycy. Firmy rekompensują to sobie w wyższych cenach, za co płacą wszyscy. A państwo w wyższych podatkach.

Rabat na prąd do 80 proc. Tylko się zatrudnij!Fot: MICHAEL GOTTSCHALK / DDP / AFP
d3ysv39
d3ysv39

Jak donosi "Rzeczpospolita", w Polsce nie brakuje przywilejów dla pracowników podobnych do tych funkcjonujących w Grecji. Dla przykładu górnicy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej otrzymują nagrody jubileuszowe i tzw. piórnikowe. Jest to wartość szkolnej wyprawki dla dziecka w wysokości 300 zł. Otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie na barbórkę, czyli święto górników obchodzone 4 grudnia. Dochodzi jeszcze 14 pensja i deputat węglowy. Dla pracujących pod ziemią to równowartość aż 8 ton węgla, czyli ok. 4 tys. zł.

Warto zwrócić uwagę, że bonusy przysługują nie tylko aktualnym pracownikom państwowych spółek, ale także emerytom oraz wdowom i sierotom po pracownikach. Powiązani z KGHM otrzymują roczny ekwiwalent węglowy o wartości 1,9 tys. zł.

Ulgi dotyczą również pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin w poszczególnych miastach. Tylko w Krakowie, gdyby zlikwidować przywileje, udałoby się zaoszczędzić 6 mln zł rocznie.

Jeśli chodzi o policjantów, to oprócz pensji raz na kilka lat otrzymują tzw. mundurowe. W zależności od działań jest to od 1,8 do 2,3 zł. Dodatkowo, gdy zajdzie potrzeba przeprowadzki w związku z pełnioną służbą, na każdego członka rodziny przysługuje im 4265 zł brutto. To jednak nie wszystko. Pracownicy służb mundurowych mają także prawo do otrzymania pieniędzy na zakup mieszkania.

d3ysv39

Przywileje mają również nauczyciele, pielęgniarki i prokuratorzy. Przedstawiciele prawa, nawet na emeryturze, mają prawo do wnioskowania o kredyt na zakup lub remont mieszkania oprocentowany rocznie na poziomie 2 proc. To poniżej wysokości inflacji, a kwota, jaką można uzyskać na 25 lat, sięga aż 400 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu państwa. W 2010 roku na ten cel przeznaczono blisko 20 mln zł, w 2011 - 14 mln zł.

Pracownicy firm energetycznych mają prawo do zakupu prądu z 80 proc. upustem. W tym przypadku nie ma znaczenia długość zatrudnienia w firmie. Jedyne ograniczenie dotyczy limitu zużycia, dla którego otrzymuje się rabat. 3000 kWh w ciągu roku wystarcza jednak przeciętnemu gospodarstwu domowemu. Powyżej opłaty naliczane są według stawki rynkowej.

Również kolejarze mają swoje przywileje. Pracownicy mogą podróżować pociągami z 99-proc. rabatem, natomiast ich rodziny z 80-proc. Takie same uprawnienie dotyczą emerytów i rencistów "kolejowych". Kolejarzom przysługuje również roczny deputat węglowy, czyli 3,6 tony. Ekwiwalent za tę ilość to ok. 164 zł miesięcznie.

d3ysv39
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ysv39