Ranking funduszy emerytalnych - styczeń 2013
Po świetnym roku dla funduszy emerytalnych, kiedy zyskały średnio +16%, pierwszy miesiąc 2013 roku większość z nich rozpoczęła z ujemną stopą zwrotu. Średni wynik w styczniu wyniósł -0,3%. Na 14 funduszy, tylko dwóm udało się zakończyć miesiąc z dodatnią stopą wzrostu.
Do słabych wyników przyczyniła się nie najlepsza koniunktura na krajowym rynku akcji, ale i najgorszy od listopada 2011 roku miesiąc na krajowym rynku długu. Bardzo słabo zachowywały się w styczniu spółki z indeksu WIG20, który stracił -3,5%. W efekcie również wynik indeksu szerokiego rynku - WIG, po dobrej końcówce minionego roku, był ujemny (-1,3%). Dużo lepiej zachowywały się w styczniu spółki o mniejszej kapitalizacji. Indeks sWIG80, grupujący małe spółki, zyskał +7,7%, a indeks mWIG40 +1,8%. Bardzo trudno było o zarobek na krajowym rynku długu. Indeks obligacji skarbowych IROS po raz pierwszy od listopada 2011 roku, poniósł stratę, sięgającą –0,45%. W minionym miesiącu, w największym stopniu spadały ceny obligacji długoterminowych. W połowie miesiąca strata indeksu grupującego 10-latki IROS-10 sięgała nawet -2,5%. Dopiero dzięki poprawie koniunktury w drugiej połowie miesiąca, do której przyczyniły się słabsze dane płynące z gospodarki, pozwoliły na niewielkie odrobienie strat i w efekcie strata indeksu
wyniosła w skali miesiąca -1,26%. Indeksy 5-cio i 2-letnich obligacji wypracowały stopy zwrotu odpowiednio na poziomie -0,43% oraz +0,01%.
W styczniu większość funduszy wypracowała lepsze wyniki od benchmarku złożonego w 70% z indeksu IROS i 30% indeksu WIG, który stracił -0,7%.Dwóm funduszom udało się nawet wypracować zysk, sięgający w przypadku Generali OFE +0,3%, a OFE Polsat +0,2%. Pozostałe fundusze poniosły już straty, przekraczające w przypadku Aegon OFE nawet -0,8%. Różnica między najsłabszym i najlepszym rozwiązaniem, w styczniu, wyniosła 1,1 pkt proc.
Komentarz do rankingu:
W styczniowym rankingu, opartym na wskaźniku information ratio, zaszło niewiele zmian. Od 6 miesięcy najwyższe noty w horyzoncie 3-letnim utrzymują: Nordea OFE oraz Allianz Polska OFE. Oceny funduszy w horyzoncie 12 miesięcy pozostają na wysokim poziomie, choć ocena Allianz Polska OFE w rankingu rocznym spadła z 5a do 4a. Wprawdzie w styczniu oba fundusze odnotowały straty wynoszące odpowiednio -0,3% oraz -0,6%, to ich wyniki w skali 12 miesięcy pozostają w czołówce.
Styczeń przyniósł poprawę oceny w 3-letnim horyzoncie dla Pekao OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień”. W obu funduszach wzrosła ona z 2a na 3a. Pierwszy z nich w horyzoncie rocznym podtrzymał ocenę 3a, a drugi po miesięcznej przerwie ponownie otrzymał 3a. Spadek oceny w horyzoncie 36-miesięcznym do poziomu 2a odnotował AXA OFE, podczas gdy jego ocena roczna już od 3 miesięcy utrzymuje się na poziomie 1a.
W rankingu rocznym na uwagę zasługuje PKO BP Bankowy OFE, który po 7 słabszych miesiącach ponownie otrzymał ocenę 4a. Z kolei fundusz Aviva OFE w rankingu 12-mies. otrzymał ocenę 3a, najniższą od grudnia 2011 roku.
Zespół Analiz Online
[ Pełne wystąpienie przewodniczącego KNF
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31033/2013-02-04_fe_rankingi_styczen.pdf )