Trwa ładowanie...

Rekruterzy kierują się instynktem

Osoby decydujące o tym, którego z kandydatów zatrudnić, coraz częściej kierują się intuicją

Share
Rekruterzy kierują się instynktem
Źródło: © Jakub Jirsak - Fotolia.com
d27g2j6

.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Monster i University College London (UCL) wśród 300 rekruterów, instynkt lub intuicja to ich zdaniem najbardziej opłacalna metoda wyboru pracowników. Pod względem skuteczności uplasowała się ona na 3. pozycji, tuż za okresami próbnymi i wywiadami.

Respondenci uznali badania psychometryczne i testy osobowości za najbardziej kosztowne narzędzia rekrutacji, a jednocześnie jedne z najmniej skutecznych.

d27g2j6

Badanie pokazało również, że coraz częściej rozmowy z kandydatami są prowadzone są przez skype czy telefon. Prawie połowa rekruterów przyznała, że używa w rekrutacji wideo rozmów (48 proc.), a 7 proc. zdarzyło się zatrudnić pracownika bez przeprowadzenia wywiadu face-to-face. Badani coraz częściej przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu korzystają z informacji zamieszczonych w serwisach społecznościowych, bardziej cenią sobie jednak te profesjonalne.

Nadal dużą popularnością cieszą się tradycyjne narzędzia rekrutacji, czyli referencje, CV i formularze aplikacyjne, mimo że nie da się za ich pomocą przewidzieć dokładnie, czy kandydat sprawdzi się na danym stanowisku. Aż 84 proc. badanych uważa, że sprawdzenie referencji to ważna część rekrutacji, a 88 proc. docenia znaczenie CV.

Na podstawie: www.personneltoday.com

d27g2j6

Podziel się opinią

Share
d27g2j6
d27g2j6