Trwa ładowanie...

Rosja chce się uniezależnić od firm Mastercard i Visa

Rosja rozważa wprowadzenie własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się od firm Mastercard i Visa, które po nałożeniu sankcji na Rosję na krótko wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków - poinformował w środę minister finansów Anton Siłuanow.

Rosja chce się uniezależnić od firm Mastercard i VisaŹródło: AFP, fot: DAMIEN MEYER
d3s9wcq
d3s9wcq

Rosja rozważa wprowadzenie własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się od firm Mastercard i Visa, które po nałożeniu sankcji na Rosję na krótko wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków - poinformował minister finansów Anton Siłuanow.

- Ograniczenia transakcji przez Visę i Mastercard w jednym banku skłoniły nas do poważnych przemyśleń na temat tego, jak moglibyśmy zabezpieczyć się przed takimi wypadkami - powiedział minister w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 24.

Siłuanow odniósł się do Banku Rossija, na który nałożono amerykańskie sankcje. Restrykcje Visy i Mastercard objęły też filię Rossii, Sobinbank oraz bank SMP, kontrolowany przez braci Arkadija i Borisa Rotenbergów - również objętych sankcjami.

d3s9wcq

Klienci tych banków nie mogli wyciągnąć gotówki z bankomatów posługując się kartami Visa i Mastercard ani dokonywać żadnych transakcji za ich pomocą. Siłuanow wyjaśnił, że alternatywny, rosyjski system płatniczy traktowany byłby "jako system awaryjny" i obowiązywałby tylko na terytorium Rosji.

- Wprawdzie nie uważam, by istniały poważne powody, dla których powinniśmy rezygnować z istniejących systemów płatniczych, a zwłaszcza Mastercard i Visy, ale równolegle będziemy się koncentrować na rozwijaniu naszego własnego systemu - powiedział minister.

Właścicielem Banku Rossija jest Jurij Kowalczuk, uznawany za bankiera prezydenta Putina. Według amerykańskich źródeł, na które powołał się Reuters, bank ten ma zostać "wypchnięty" ze strefy dolara. USA i UE rozszerzyły sankcje wobec Rosji i zagroziły dalszym ich zaostrzeniem, jeśli Moskwa nie przestanie eskalować konfliktu na Ukrainie. Rozważane są między innymi retorsje wymierzone w wybrane sektory rosyjskiej gospodarki, w tym bankowość i finanse.

*Zobacz także materiał: Ile Polska straci na kryzysie ukraińskim? *

d3s9wcq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9wcq