Trwa ładowanie...

Rośnie podatek od psa. Sprawdź, ile zapłacisz

Ministerstwo Finansów podało wysokość maksymalnego podatku od posiadania psa na 2021 rok. Stawka może sięgnąć 130,30 zł rocznie za jednego psa - to prawie 5 zł więcej niż w tym roku.

Rośnie stawka podatku za posiadanie psaRośnie stawka podatku za posiadanie psaŹródło: pxhere
d8jxjs4

W zdecydowanej większości dużych miast nie zapłacisz podatku za posiadanie psa. Ale wiele mniejszych gmin żąda za to słonych opłat. W przyszłym roku mogą one wzrosnąć. Ministerstwo Finansów podwyższyło właśnie maksymalną stawkę opłaty za posiadanie szczekającego czworonoga. W tym roku wynosi ona 125,40 zł, w 2021 może sięgnąć ponad 130 złotych rocznie.

O tym, czy dana gmina pobiera opłatę od posiadania psa decyduje jej rada. Jeżeli zostanie wprowadzona właściciele czworonogów będą obowiązani ją uiścić. Gminy mają ku temu silną podstawę prawną w postaci ustawy (z dn. 12 stycznia 1991 r., która uległa zmianie w dn. 1 stycznia 2008 r. o podatkach i opłatach lokalnych).

Dzielne psy ratownicze. Ratują życie nawet 40 osób rocznie

Opłaty nie muszą uiszczać (to zapis ustawowy, niezależny od uchwał gminy) osoby niepełnosprawne, korzystające (lub nie - ale tu jest limit 1 psa) z pomocy psa asystującego, osoby powyżej 65 roku życia i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie (za 1 psa), osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy) oraz dyplomaci. Danina wyniesie połowę rocznej stawki, jeśli pies urodził się w drugiej połowie roku.

d8jxjs4

Pewnym standardem w Polsce stało się powolne odchodzenie od opłat za posiadanie psa. Tego podatku nie ma w największych polskich miastach - np. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku. Ostał się w Krakowie (36 zł), Szczecinie (50 zł), Sopocie (66 zł) i Rudzie Śląskiej (68 zł).

W większości gmin pobierających opłaty za psa obowiązują zniżki dla ludzi starszych. Godne pochwały jest to, że w wielu z nich opłaty nie są pobierane za tzw. adopciaki. Właściciele psiaków wziętych ze schroniska w danej gminie nie muszą płacić w uznaniu swojej pochwały godnej decyzji i o daniu zwierzęciu nowego domu.

Są i miasta, które nie pobierają opłat od psów zaczipowanych a także wykastrowanych. Tak jest na przykład w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8jxjs4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8jxjs4