Trwa ładowanie...
dc68ppx

Rośnie podatek od psa. Sprawdź, ile zapłacisz

Ministerstwo Finansów podało wysokość maksymalnego podatku od posiadania psa na 2021 rok. Stawka może sięgnąć 130,30 zł rocznie za jednego psa - to prawie 5 zł więcej niż w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rośnie stawka podatku za posiadanie psa
Rośnie stawka podatku za posiadanie psa (pxhere)
dc68ppx

W zdecydowanej większości dużych miast nie zapłacisz podatku za posiadanie psa. Ale wiele mniejszych gmin żąda za to słonych opłat. W przyszłym roku mogą one wzrosnąć. Ministerstwo Finansów podwyższyło właśnie maksymalną stawkę opłaty za posiadanie szczekającego czworonoga. W tym roku wynosi ona 125,40 zł, w 2021 może sięgnąć ponad 130 złotych rocznie.

O tym, czy dana gmina pobiera opłatę od posiadania psa decyduje jej rada. Jeżeli zostanie wprowadzona właściciele czworonogów będą obowiązani ją uiścić. Gminy mają ku temu silną podstawę prawną w postaci ustawy (z dn. 12 stycznia 1991 r., która uległa zmianie w dn. 1 stycznia 2008 r. o podatkach i opłatach lokalnych).

Dzielne psy ratownicze. Ratują życie nawet 40 osób rocznie

Opłaty nie muszą uiszczać (to zapis ustawowy, niezależny od uchwał gminy) osoby niepełnosprawne, korzystające (lub nie - ale tu jest limit 1 psa) z pomocy psa asystującego, osoby powyżej 65 roku życia i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie (za 1 psa), osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy) oraz dyplomaci. Danina wyniesie połowę rocznej stawki, jeśli pies urodził się w drugiej połowie roku.

dc68ppx

Pewnym standardem w Polsce stało się powolne odchodzenie od opłat za posiadanie psa. Tego podatku nie ma w największych polskich miastach - np. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku. Ostał się w Krakowie (36 zł), Szczecinie (50 zł), Sopocie (66 zł) i Rudzie Śląskiej (68 zł).

W większości gmin pobierających opłaty za psa obowiązują zniżki dla ludzi starszych. Godne pochwały jest to, że w wielu z nich opłaty nie są pobierane za tzw. adopciaki. Właściciele psiaków wziętych ze schroniska w danej gminie nie muszą płacić w uznaniu swojej pochwały godnej decyzji i o daniu zwierzęciu nowego domu.

Są i miasta, które nie pobierają opłat od psów zaczipowanych a także wykastrowanych. Tak jest na przykład w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc68ppx

Podziel się opinią

Share
dc68ppx
dc68ppx