Łotwa uciera nosa Rosjanom. Wprowadzono konfiskatę samochodów
Od czwartku na Łotwie obowiązuje zakaz udziału w ruchu drogowym samochodów zarejestrowanych w Rosji. Właściciele mieli czas by je przerejestrować - jeśli tego nie zrobili, pojazdy zostaną skonfiskowane i przekazane Ukrainie. Zakaz nie dotyczy samochodów przejeżdżających tranzytem przez Łotwę.
15.02.2024 | aktual.: 15.02.2024 11:25
Jesienią parlament łotewski nakazał właścicielom pojazdów z rosyjskimi tablicami przerejestrowanie aut lub wywiezienie ich z kraju. Właściciele mieli na to czas do 14 lutego, jeśli tego nie zrobili - grozi im konfiskata pojazdu. Na kierowcę może być też nałożona kara finansowa.
Minister spraw wewnętrznych, Rihards Kozlovskis, zapowiedział, że policja nie organizuje obław na samochody z Rosji, ale reaguje na zgłoszenia lub widok takiego pojazdu na ulicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17
Przejeżdżające przez Łotwę samochody z Rosji mogą uczestniczyć w łotewskim ruchu drogowym jedynie w tranzycie - w przeciwnym razie grozi im konfiskata.
Jeśli kierowcy nie mają dowodu, że są na Łotwie przejazdem, że nie zostają dłużej niż 24 godziny, samochód będzie skonfiskowany - podkreślił minister.
Minister podkreśla, że choć obecność tych pojazdów nie stanowi poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, to wprowadzony zakaz jest wyrazem solidarności z Ukrainą.
To nie pierwsza taka inicjatywa
Łotwa już wcześniej podjęła podobne działania. Łotewskie prawo umożliwia konfiskatę pojazdów kierowcom, u których stwierdzono ponad 1,5 promila alkoholu.
Jazda pod wpływem, stanowi bardzo duży problem w wielu krajach, w tym właśnie na Łotwie. Na policyjnych parkingach w kraju zalegają z tego powodu setki pojazdów. Od lutego 2023r., rząd w Rydze zdecydował o wysłaniu części z nich ukraińskim wojskowym i szpitalom.
Do grudnia 2023 roku, liczba przekazanych samochodów wyniosła 271 - o łącznej wartości prawie 1 miliona euro - wskazuje serwis defence24.pl.
Nowe przepisy
Podobne przepisy wejdą w życie w Polsce już od połowy marca. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, nietrzeźwy kierowca, w którego organizmie zostanie wykryty co najmniej 1 promil alkoholu, straci samochód. Jednak póki co, nie było mowy o przekazywaniu skonfiskowanych pojazdów Ukrainie.