Rusza pomoc w spłacie kredytów przez bezrobotnych
Od 6 lipca osoby, które nie z własnej winy utraciły pracę i mają kłopoty ze spłatą
kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania, mogą się ubiegać o pomoc
państwa.
Osoby, które nie są w stanie spłacać kredytu mieszkaniowego z powodu utraty pracy mogą już składać wnioski o pomoc w ramach rządowego programu, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Rząd przeznaczył na ten cel 440 mln zł. Umowa między rządem a BGK została podpisana w tym tygodniu. Są już także gotowe wszystkie rozporządzenia wykonawcze, niezbędne do tego, by pomoc mogła ruszyć. Bezrobotny składa wniosek w urzędzie zatrudnienia, w którym jest zarejestrowany i w którym pobiera zasiłek. Urząd przekazuje wniosek staroście powiatowemu, który podejmuje decyzję o przyznaniu pomocy. Pożyczka udzielana jest maksymalnie na rok i może wynosić do 1,2 tys. zł miesięcznie. Pożyczka jest nie oprocentowana, ale trzeba ją zwrócić. Okres zawieszenia jej spłaty może sięgać dwóch lat. Spłaty trzeba dokonać w ciągu ośmiu lat po tym okresie. Przepisy przewidują możliwość przedłużenia okresu udzielania pomocy bezrobotnemu kredytobiorcy w uzasadnionych przypadkach.
Rządowa pomoc w spłacie kredytów osobom, które utraciły pracę wskutek kryzysu to praktyka dość powszechna w wielu krajach. Bardzo dobrze się stało, że i u nas pomyślano o takich osobach. Choć wzrost skali bezrobocia w naszym kraju statystycznie nie jest taki duży, jak w wielu innych państwach, to jednak nie można tego typu problemów nie zauważać. Wdrożony przez rząd program ma wymiar nie tylko społeczny, ale i ekonomiczny. W pewnym stopniu ograniczy on problemy nie tylko samych zadłużonych, ale i banków, które im kredytu udzieliły.
Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance
| Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność. |
| --- |