Trwa ładowanie...

Rynek IT liderem

W pierwszym kwartale najwięcej ofert pracy - 31 proc. - dotyczyło pracy w branży IT. Największy wzrost popytu na pracowników w analizowanym okresie zanotowała kategoria Logistyka / Zakupy / Transport.

Rynek IT lideremŹródło: © goodluz - Fotolia.com
d2b7asr
d2b7asr

Zapotrzebowanie na specjalistów tej branży wzrosło ponad 6-krotnie. Najczęściej poszukiwanymi kandydatami byli programiści, inżynierowie i przedstawiciele handlowi. Łączna liczba ofert pracy w pierwszym kwartale 2014 była większa o ponad 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku na monsterpolska.pl najwięcej ofert dedykowanych było kandydatom reprezentującym IT / Programowanie, Finanse/ Księgowość / Controlling i Sprzedaż. Pierwszy kwartał 2014 roku przyniósł zmianę. Trzecie miejsce w zestawianiu zajęła kategoria Logistyka / Zakupy/ Transport, która zanotowała największe wzrosty. O 216 proc. wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników specjalizujących się w finansach, księgowości i controllingu. Dynamika wzrostu ofert pracy dla specjalistów IT nieco zwolniła (wzrost o 48 proc.), jednak liczbowo branża ta wciąż utrzymuje pozycję lidera i ofert pracy jest tutaj najwięcej.

Bez zaskoczenia - IT nadal liderem

Od początku nowego roku popyt na specjalistów IT utrzymuje się na stałym poziomie. Od stycznia do marca 2014 blisko co 3 ogłoszenie (31 proc.) było adresowane właśnie do kandydatów o tym profilu.

d2b7asr

Finanse obroniły pozycję wicelidera

W pierwszym kwartale liczba ofert dla pracowników Finansów / Księgowości / Controllingu utrzymała się na poziomie 11 proc. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2013 - firmy podwoiły ich liczbę.

Duży wzrost w kategorii Logistyka/ Zakupy / Transport

Na ostatnie miejsce podium za pierwszy kwartał 2014 roku wskoczyła kategoria Logistyka / Zakupy / Transport. Mimo, że oferty pracy dla specjalistów z tej dziedziny stanowiły 10% udziałów w całej puli ofert pracy, to właśnie w tej branży ich liczba wzrosła ponad 6-krotnie, co zaowocowało wejściem do pierwszej trójki.

Centra Usług Wspólnych i outsourcing dalej rekrutują

Centra Usług Wspólnych i outsourcing intensywnie się rozwijają, a co za tym idzie potrzebują pracowników. Ponad połowa (54 proc.) wszystkich ofert pracy na monsterpolska.pl w pierwszym kwartale pochodziła właśnie od tych podmiotów. Popyt utrzymał się na wysokim poziomie, podobnie jak w poprzednim kwartale.

d2b7asr

W sektorze SSC 35 proc. ofert dotyczyło pracy w działach IT / Programowanie, a niemal 30 proc. było adresowanych do kandydatów z sektora Finanse / Księgowość / Controlling. 12 proc. ofert dotyczyło rekrutacji do działów HR.

Firmy outsourcingowe również intensywnie poszukiwały programistów i innych specjalistów ds. IT – dla nich zamieściły 44 proc. wszystkich ofert. 11 proc. dotyczyło Finansów / Księgowości / Controllingu. Największy wzrost popytu w outsourcingu dotyczył pracowników produkcyjnych – liczba ofert pracy w przeciągu kwartału potroiła się.

Top zawody

Ranking najbardziej pożądanych kandydatów na rynku pracy otwierają programiści, dla których było adresowane 14 proc. wszystkich ofert opublikowanych w ubiegłym kwartale na portalu monsterpolska.pl. Na kolejnej pozycji uplasowali się inżynierowie (7 proc.) i przedstawiciele handlowi (5 proc.).

d2b7asr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b7asr